Čtěte nás! Každý den nové informace!

ČESKÝ TĚŠÍN / V sobotu 12. listopadu se v Českém Těšíně skončil 16. Festival divadel Moravy a Slezska, který pořádá Těšínské divadlo. Na festivalu se prezentovaly divadla z Ostravy, Opavy a Českého Těšína, dále z polského Plocka a slovenského Zvolena. Festival ukončil verdikt festivalové poroty a rozdání cen.

Po zhlédnutí 10 soutěžních představení odborná porota ve složení Zuzana Jindrová, Jan Hyvnar, Kazimierz Kaszper, Jan Kerbr, Jiří P. Kříž, Emil Orzechowski, Ladislav Slíva, s čestným předsedou Vítem Slováčkem, starostou Českého Těšína, konstatovala, že festival umožnil těšínským divákům zhlédnout představení, která většinou svou kvalitou i významem přesahují hranice regionu.

Hlavní cenu za nejlepší inscenaci festivalu – Těšíňanku udělila porota inscenaci Něco za něco, a to za objevnou interpretaci méně hrané Shakespearovy hry v podání Komorní scény Aréna v Ostravě.

Cenu za nejlepší ženský herecký výkon – Těšínského anděla si odnesla Pavla Dostálová, a to za věrohodnou interpretaci mnohovrstevnaté role Isabely v inscenaci Něco za něco. Těšínský anděl za nejlepší mužský herecký výkon putoval k Robertu Fintovi za invenčně propracovanou a energicky provedenou studii autistického chlapce Christophera v inscenaci Podivný případ se psem od autorů Simona Stephense a Marka Haddona, v podání Národního divadla moravskoslezského Ostrava, a v režii Janusze Klimszy.

Jury se rozhodlo udělit také čtyři zvláštní ceny. Za půvabnou, funkční a vynalézavou výpravu k inscenaci Královna Koloběžka První (autoři Jan Werich a Václav Klemens, Divadlo loutek Ostrava, režie Václav Klemens) si cenu odnesl Jaroslav Milfajt, za hudbu Mario Buzzi (Slezské divadlo z Opavy, „Gazdina roba” Gabrieli Preissovej a Anny Saavedry, režie Janka Ryšánek Schmiedtová).

Další dvě zvláštní ceny obdrželi herci: Grażyna Zielińska za temperamentní herecký projev v roli Simone v inscenaci Pierwsza młodość (autor Christian Giudicelli, Teatr Dramatyczny im. J. Szaniawskiego Płock, režie Marek Mokrowiecki ) a Karol Suszka za goralskou moudrost Francka starego – postavy, která bilancuje svou životní pouť v kontextu komplikovaných osudů regionů v inscenaci Rajska jabłonka (autor Andrzej Niedoba, Těšínské divadlo Scena Polska, režie Bogdan Kokotek).

Jako každým rokem cenu pro mladého začínajícího herce udělil i ředitel Těšínského divadla Karol Suszka. Dostal ji Štěpán Kozub za roli Kníže vídeňský v inscenaci Něco za něco.

Štítky: , ,

Komentáře

Čtěte také


V Jablunkově se konal sedmý ročník Blešího trhu
Srpen022020

V Jablunkově se konal sedmý ročník Blešího trhu

Návštěvnické centrum na Šancích je už v provozu
Červenec312020

Návštěvnické centrum na Šancích je už v provozu

V Životicích uctí památku zavražděných občanů německými nacisty
Červenec302020

V Životicích uctí památku zavražděných občanů německými nacisty

10 tipů na víkend
Červenec302020

10 tipů na víkend

Na Kozubové se konala tradiční pouť
Červenec272020

Na Kozubové se konala tradiční pouť

Na pouť na Kozubové jednou z několika turistických tras
Červenec252020

Na pouť na Kozubové jednou z několika turistických tras

Výstava starých pohlednic Visly probíhá v plenéru
Červenec222020

Výstava starých pohlednic Visly probíhá v plenéru

Na Kozubovou přes Kamenitý
Červenec182020

Na Kozubovou přes Kamenitý


#KTOTYJESTEŚ

REKLAMA
REKLAMA

ZWROT TV

Senat Rzeczypospolitej Polskiej Ministerstvo Kultury Fundacja MSZ Fortissimo haloCieszyn

www.pzko.cz www.kc-cieszyn.pl www.prekladypygmalion.cz

Projekt współfinansowany w ramach sprawowania opieki Senatu Rzeczypospolitej Polskiej nad Polonią i Polakami za granicą.
Projekt byl realizován za finanční podpory Úřadu vlády České republiky a Rady vlády pro národnostní menšiny.

Website Security Test