NÁVSÍ / Rekordní počet přihlášených družstev, skvělá atmosféra a sportovní soupeření až do pozdních večerních hodin – tak lze ve zkratce popsat letošní volejbalový turnaj amatérských družstev o putovní pohár „Baginiecki Gorol“.

Týmy se v sobotu sešly ve sportovní hale v Návsí již v 8.00. O půl hodiny později proběhlo oficiální zahájení turnaje. Účastníky přivítal mimo jiné starosta obce Marian Waszut. Stojí za zmínku, že v Návsí mají velmi moderní sportovní halu, která byla předána do užívání v loňském roce. Je to největší takové zařízení na Jablunkovsku. Za její výstavbu obec zaplatila zhruba 152 milionů korun. Podmínky pro tak velký turnaj tak byly přímo ideální.

A počet přihlášených týmů byl úctyhodný. Loni se o “ Baginieckého Gorola“ ucházelo pět týmů, letos jich bylo dokonce šestnáct! „Rozdíl byl obrovský, museli jsme se zamyslet nad systémem hry, abychom nehráli až někde do půlnoci,“ přiznal hlavní organizátor Grzegorz Skupień.

A přestože pořadatelé původně doufali, že by turnaj mohl skončit kolem 18. hodiny, nakonec poslední míč přeletěl síť až po 19. hodině.

Baginiecki Gorol zamířil do obce Łaziska Górne

V letošním ročníku se utkaly týmy reprezentující skupiny organizace Macierz Szkolna mimo jiné z Bystřice, Bukovce, Hrádku, Mostů u Jablunkova, Třince, Návsí, Vendryně, Českého Těšína a Jablunkova. Nechybělo ani družstvo z Polského gymnázia Juliusze Słowackého v Českém Těšíně a tradičně tým „Słoneczni“ z Łazisk Górnych.

A právě „Słoneczni“ z Łazisk Górnych vyhráli Baginieckého Gorola. Druhé místo obsadil tým „Prašivá“ z Bystřice, třetí místo tým „Z šestky“ rovněž z Bystřice a čtvrté místo tým „Gróniczki“ z Mostů u Jablunkova.

Turnaj s dlouholetou tradicí

K hlavnímu pořadateli turnaje, kterým je Macierz Szkolna, se letos připojil PTTS Beskid Śląski. Pořadatelé mohli počítat také s podporou Generálního konzulátu v Ostravě.

Volejbalový turnaj amatérských družstev o putovní pohár „Baginiecki Gorol“ je akce s dlouholetou tradicí, jejíž kořeny sahají až k polské škole na Bahenci. Po mnoho let byl hlavním organizátorem Jan Skupień. Později převzal štafetu jeho syn Grzegorz Skupień. „Pořadatelem je Hlavní výbor Macierzy Szkolnej. Takový turnaj je možné uspořádat ve čtyřech nebo pěti lidech,“ řekl Grzegorz Skupień a dodal, že byl velmi rád, že mu pomohly jeho dvě dcery, které ho statečně doprovázely až do samého konce a dekorovaly vítěze.

Speciální rozhodčí organizátoři nezajišťují. „U nás je to trochu jiné, rozhodčím je vždy tým, který svůj zápas prohraje,“ vysvětluje Grzegorz Skupień.

Štítky:

KomentářeCZYTAJ RÓWNIEŻREKLAMA Walizki

REKLAMA
Ministerstvo Kultury Fundacja Fortissimo

www.pzko.cz www.kc-cieszyn.pl

Projekt byl realizován za finanční podpory Úřadu vlády České republiky a Rady vlády pro národnostní menšiny.
Projekt finansowany ze środków Kancelarii Prezesa Rady Ministrów w ramach konkursu Polonia i Polacy za Granicą 2023.
Publikacja wyraża jedynie poglądy autora/ów i nie może być utożsamiana z oficjalnym stanowiskiem Kancelarii Prezesa Rady Ministrów oraz Fundacji Pomoc Polakom na Wschodzie im. Jana Olszewskiego.