Nesdílnou součástí Gorolskigo Święta jsou ukázky rukodělné a řemeslné práce pojmenované Szikowne Gorolski Rynce. Iniciátorem a pořadatelem doprovodné akce folklorního festivalu je předseda Folklorní sekce HV PZKO a tvůrce muzea Sikory v Jablunkově Leszek Richter.

– Ta značka garantuje, že výrobek pochází od místního výrobce, je spjat s regionem, je vyroben z místních surovin tradiční rukodělnou technikou a je kvalitní. Za tím vším stojí lidé odsud, ze slezských a kysuckých Beskyd – řekl během slavnostního předávání certifikátů Gorolsko Swoboda novým tvůrcům, které se konalo na scéně v Městském lese během horalského svátku.

Regionální značku přiznává Certifikační komise. Aby ji výrobek dostal, musí splňovat mnoho přísných kritérií. Nutno zároveň dodat, že od samého začátku Mikroregion Górolsko Swoboda funguje v rámci Sdružení regionálních značek, který je v současné době v ČR 27.

– Jsme jediným regionem, kde značka funguje ve třech státech, a to u nás, v Polsku a na Slovensku – zdůraznil Richter.

Své výrobky řemeslníci prezentovali ve stáncích Pod strómami po dva dny. V sobotu, kdy svítilo slunce, a v neděli, kdy lilo, a z důvodu špatného počasí se některé prezentace výrobních postupů nemohly bohužel proběhnout. Rukodělné výrobky se však daly koupit.

– Díky certifikátu lidé vědí, že můj výrobek je originální, z přírodních surovin, a z našeho regionu – přiznal Piotr Nytra z Godziszowa, kterému byl předán certifikát právě na scéně. – Tento certifikát mi otvírá dveře na regionální jarmarky – dodal.

Dva týdny po Gorolskim Święcie se naskytla další možnost k zakoupení rukodělných výrobků. Držitelé regionální značky Górolsko Swoboda se tentokrát sešli v Ustroni, kde se konala Mezinárodní výstava regionálních výrobků. Jejím spolupořadatelem byl Mikroregion Górolsko Swoboda a místní skupina Polského kulturně-osvětového svazu v Jablunkově. 

(indi)/ tnj

Štítky: , , ,

KomentářeCZYTAJ RÓWNIEŻREKLAMA

REKLAMA
Ministerstvo Kultury Fundacja Fortissimo

www.pzko.cz www.kc-cieszyn.pl

Projekt byl realizován za finanční podpory Úřadu vlády České republiky a Rady vlády pro národnostní menšiny.
Projekt finansowany ze środków Kancelarii Prezesa Rady Ministrów w ramach konkursu Polonia i Polacy za Granicą 2022.
Publikacja wyraża jedynie poglądy autora/ów i nie może być utożsamiana z oficjalnym stanowiskiem Kancelarii Prezesa Rady Ministrów oraz Fundacji Pomoc Polakom na Wschodzie.