Čtěte nás! Každý den nové informace!

Nesdílnou součástí Gorolskigo Święta jsou ukázky rukodělné a řemeslné práce pojmenované Szikowne Gorolski Rynce. Iniciátorem a pořadatelem doprovodné akce folklorního festivalu je předseda Folklorní sekce HV PZKO a tvůrce muzea Sikory v Jablunkově Leszek Richter.

– Ta značka garantuje, že výrobek pochází od místního výrobce, je spjat s regionem, je vyroben z místních surovin tradiční rukodělnou technikou a je kvalitní. Za tím vším stojí lidé odsud, ze slezských a kysuckých Beskyd – řekl během slavnostního předávání certifikátů Gorolsko Swoboda novým tvůrcům, které se konalo na scéně v Městském lese během horalského svátku.

Regionální značku přiznává Certifikační komise. Aby ji výrobek dostal, musí splňovat mnoho přísných kritérií. Nutno zároveň dodat, že od samého začátku Mikroregion Górolsko Swoboda funguje v rámci Sdružení regionálních značek, který je v současné době v ČR 27.

– Jsme jediným regionem, kde značka funguje ve třech státech, a to u nás, v Polsku a na Slovensku – zdůraznil Richter.

Své výrobky řemeslníci prezentovali ve stáncích Pod strómami po dva dny. V sobotu, kdy svítilo slunce, a v neděli, kdy lilo, a z důvodu špatného počasí se některé prezentace výrobních postupů nemohly bohužel proběhnout. Rukodělné výrobky se však daly koupit.

– Díky certifikátu lidé vědí, že můj výrobek je originální, z přírodních surovin, a z našeho regionu – přiznal Piotr Nytra z Godziszowa, kterému byl předán certifikát právě na scéně. – Tento certifikát mi otvírá dveře na regionální jarmarky – dodal.

Dva týdny po Gorolskim Święcie se naskytla další možnost k zakoupení rukodělných výrobků. Držitelé regionální značky Górolsko Swoboda se tentokrát sešli v Ustroni, kde se konala Mezinárodní výstava regionálních výrobků. Jejím spolupořadatelem byl Mikroregion Górolsko Swoboda a místní skupina Polského kulturně-osvětového svazu v Jablunkově. 

(indi)/ tnj

Štítky: , , ,

Komentáře


Čtěte také


Parfém jako dárek: čemu věnovat pozornost při výběru
Září062020

Parfém jako dárek: čemu věnovat pozornost při výběru

9 tipů na víkend
Září242020

9 tipů na víkend

10 tipů na víkend
Září172020

10 tipů na víkend

V Jablunkově se konal čtvrtý ročník výstavy králíků, drůbeže a exotického ptactva
Září162020

V Jablunkově se konal čtvrtý ročník výstavy králíků, drůbeže a exotického ptactva

Před 81 lety nacisté vypálili synagogu v Ustroni
Září152020

Před 81 lety nacisté vypálili synagogu v Ustroni

Muzeum v Ustroni zve na Rodinný modelářský piknik
Září112020

Muzeum v Ustroni zve na Rodinný modelářský piknik

10 tipů na víkend
Září032020

10 tipů na víkend

Srpen272020


#KTOTYJESTEŚ

REKLAMA
REKLAMA

ZWROT TV

Ministerstvo Kultury Fundacja Fortissimo

www.pzko.cz www.kc-cieszyn.pl

Projekt byl realizován za finanční podpory Úřadu vlády České republiky a Rady vlády pro národnostní menšiny.
Projekt finansowany ze środków Kancelarii Prezesa Rady Ministrów w ramach Zadania publicznego dotyczącego pomocy Polonii i Polakom za granicą.
Publikacja wyraża jedynie poglądy autora/ów i nie może być utożsamiana z oficjalnym stanowiskiem Kancelarii Prezesa Rady Ministrów i Fundacji "Pomoc Polakom na Wschodzie".

Website Security Test