JABLUNKOV / Letošní Kavárna pod Pegasem – doprovodná akce festivalu Gorolski Święto – byla věnována osobnosti Ludwika Cienciały, veřejnosti známého jako Maciej. Profil této ikony akce Gorolski Święto byl představen u příležitosti 100. výročí jeho narození.

Hosty kavárny přivítali Stanisław Gawlik a Tadeusz Filipczyk. Nechyběli ani zástupci rodiny legendární postavy. Na setkání byl přítomen jeho vnuk Andrzej Rokowski s manželkou. Ten samý, který jen shodou okolností nezahynul se svým dědečkem při výbuchu paneláku v Lyžbicích. Měl totiž přespat u prarodičů a druhý den jet s dědečkem na výlet do hor. Kvůli špatnému počasí předchozího dne však rodina od cesty upustila.

Vnuk Ludwika Cienciały Andrzej Rokowski s manželkou

Ludwik Cienciała v roli Macieje a Władysław Niedoba, který v tomto duetu ztvárnil postavu Jury, prosluli svými vtipnými dialogy, jimiž bavili publikum festivalu.

Situace, slovo a charakter – vědecká analýza fenoménu Macieje

U příležitosti 100. výročí jeho narození byla tato legendární postava podrobena vědeckému zkoumání. Doc. Jana Raclavská se pokusila vysvětlit, proč tato postava vzbuzovala tolik sympatií a bavila až k slzám.

Snažila se také dobrat podstaty komična obsaženého v dialozích Macieje a Jury. „Komičnost je vědomá snaha rozesmát publikum. Má vyvolávat radost, smích, dobrou náladu,“ začala Raclavská s vědeckou definicí.

„Co tedy může být zdrojem komičnosti? Vybrala jsem tři prvky. Je jich samozřejmě víc, ale v případě Macieje mi tyto tři sedí nejlépe. Je to situace, slovo a charakter.

Podotkla také, že Jura a Maciej ve svých jevištních dialozích používají nářečí, které mají diváci festivalu Gorolski Święto rádi a oceňují ho.

„Ukazovaly triviální situace, nečekaná paradoxní řešení, ale i zdánlivě logická řešení, která však do situace nezapadají. Ukázali, že je možné se smát sám sobě a mít k sobě úctu. To není vůbec lehký úkol. Vytvářeli humor, který byl shovívavý a vyvolával sympatie k postavám v anekdotách, které vyprávěli. Maciej si dokázal udělat legraci i sám ze sebe, a především měl fantastickou schopnost koktat,“ řekla Raclavská.

Ukázky Maciejova humoru fantasticky předvedl Karol Suszka

Nejednalo se však o suchou vědeckou přednášku. Ukázky tohoto Maciejova humoru fantasticky předvedl Karol Suszka, který citoval vybrané vtipy a anekdoty z repertoáru Macieje a Jury.

Karol Suszka během Kavárny pod Pegazem 2022

Významný herec také představil „Maciejův životopis“. A podal ho tak zábavně, že vyvolal salvy smíchu.

Celek doplnil archivní film

Zajímavým zpestřením byla prezentace krátkého filmu zachycujícího legendární postavu Macieje.

„Marian Steffek našel němé filmy Stanisława Orszulika. Szymon Brandys našel nahrávky Jareckého z Rádia Katowice. S úpravou mi pomáhal Bronisław Goryl,“ říká Stanisław Gawlik o historii vzniku této bezesporu cenné památky.

Vlastenecké písně zpívané ve sklepě

Naproti tomu Stanisław Gawlik přiblížil vlastenecké motivy v životě Ludwika Cienciały. „Za války zpíval s kamarády ve sklepě vlastenecké písně. Někdo je udal a zavřeli ho. Tento vlastenecký postoj chceme náležitě ocenit. Proto budeme všichni zpívat tyto písně a capella,“ oznámil Gawlik. Poté zazněla píseň „Rozkwitały pęki białych róż”.

Kavárna Pod Pegazem se tradičně konala v pátek 5. srpna pozdě odpoledne v Domě PZKO v Jablunkově.

(indi)

Štítky:

KomentářeCZYTAJ RÓWNIEŻREKLAMA

REKLAMA
Ministerstvo Kultury Fundacja Fortissimo

www.pzko.cz www.kc-cieszyn.pl

Projekt byl realizován za finanční podpory Úřadu vlády České republiky a Rady vlády pro národnostní menšiny.
Projekt finansowany ze środków Kancelarii Prezesa Rady Ministrów w ramach konkursu Polonia i Polacy za Granicą 2023.
Publikacja wyraża jedynie poglądy autora/ów i nie może być utożsamiana z oficjalnym stanowiskiem Kancelarii Prezesa Rady Ministrów oraz Fundacji Pomoc Polakom na Wschodzie im. Jana Olszewskiego.