Halina Szczotka
E-mail: halina.szczotka@zwrot.cz
Obrazy umělců, členů Sdružení polských výtvarníků v České republice (pol. Stowarzyszenie Artystów Plastyków w Republice Czeskiej, SAP) si můžete prohlédnout na polském břehu pohraniční řeky Olzy, v Galerii Wystaw Czasowych Muzea Těšínského Slezska (Muzeum Śląska Cieszyńskiego) v polském Cieszyně.
Vernisáž výstavy nazvané „Twórcy Zaolzia” proběhla 15. března. O hudební program se postarala kapela Zespół Trio. Samotná výstava bude otevřená až do 30. dubna. Představí se na ní obrazy celkem čtrnácti autorů: Barbary Kowalczyk, Józefa Dronga, Moniky Milerské, Agaty Kalety, Zbigniewa Kubeczka, Renaty Humel, Pawła Wałacha, Dariny Krygiel, Władysława Kubieně, Julii Polok, Barbary Tomanek, Małgorzaty Wojdyło, Ewy Ćmok a Agnieszky Pawlitko. Posledně zmíněná výtvarnice, která působí v Národním domě v Cieszyně, přitom neskrývá, že jí příslušnost k SAP přináší řadu příležitostí pro další rozvoj vlastní tvorby. Členkou sdružení je Pawlitko již několik let a jak zdůrazňuje, přineslo jí mnoho výhod a inspirací pro tvůrčí život.
„Spojují nás společné výstavy, setkání a výjezdy do plenéru, které nám poskytují možnost blíže se poznat. Od té doby, co jsem členkou SAP, jsem měla možnost zúčastnit se více než desítky výstav a plenérů s mezinárodní účastí. V SAP máme do budoucna spoustu dalších plánů: další výstavy, výjezdy a plenéry,” vyjmenovává Pawlitko a zároveň zdůrazňuje, že jí velmi záleželo na propagaci umělců z českého Záolší na pravém břehu Olzy.
„Mám radost, že se výstava může uskutečnit právě v Muzeu Těšínského Slezska v Cieszyně. Je velmi milé, že se podařilo navázat spolupráci s vedením muzea a prezentovat zde naše sdružení a tvorbu jeho členů,” říká. Tak už to totiž chodí, že přestože již nyní lze hraniční Olzu volně překračovat oběma směry, Poláci obývající oba její břehy toho o sobě navzájem příliš nevědí.
„U nás v muzeu dobře víme, že i na Záolší žijí Poláci, a tak jsme si stanovili zvláštní poslání, které musíme naplnit – a právě proto se snažíme prezentovat tvorbu těchto umělců,” prohlásil během vernisáže ředitel muzea Marian Dembiniok.
Přejme tvůrcům, aby podobných iniciativ přibývalo. A na zmíněnou výstavu se skutečně vyplatí vyrazit, neboť skutečně každý návštěvník si tu najde to své „plátno”, které bude odpovídat jeho vkusu. Vystavené obrazy jsou namalované v různém stylu: od realismu přes abstrakcionismus a postimpresionismus až k autorům tvořícím v eklektickém stylu. Různorodé jsou i náměty jednotlivých děl.
(indi)
Překlad: Pygmalion
Štítky: Gymnázium s polským jazykem vyučovacím v Českém Těšíně, Marian Dembiniok, Poláci na Zaolší, Polácí v České Republice, Polskie Stowarzyszenie Artystów Plastyków w RC, SAP, Stowarzyszenie Artystów Plastyków w RC
Komentáře