KARVINÁ / V budově Regionální knihovny na Masarykově náměstí v Karviné-Fryštátě je do konce června otevřená výstava „Plastycy SAP 2019”, na které členové Polského sdružení umělců v ČR (Polskiego Stowarzyszenia Artystów Plastyków w RC) prezentují své nejnovější práce.

Vernisáž proběhla ve středu 5. června. Pořadatelem projektu je Středisko polské literatury Regionální knihovny Karviná. Jménem pořadatele přivítala všechny Maria Bartulec. Připomněla, že poslední kolektivní výstava umělců, tehdy sdružených v Literární a umělecké sekci Hlavního výboru Polského kulturně-osvětového svazu, proběhla v této budově před třiceti lety, později se uskutečnilo mnoho samostatných výstav.

Téma výstavy přiblížila nová předsedkyně SAP Barbara Kowalczyk.  „Naše organizace je jednou z nejmenších v české části Těšínského Slezska, v současné době má patnáct členů. Dnes chceme prezentovat díla z posledního období. Nemáme společné téma ani vizi, každý vystavuje, co je mu nejbližší. Práce jsou vytvořené různými technikami – od akrylových, akvarelů až po olejomalby. Myslím, že si každý najde něco pro sebe,“ sdělila v úvodu.

Kromě Barbary Kowalczyk vernisáže se zúčastnili rovněž Darina Krygiel, Monika Milerska, Ewa Ćmok, Barbara Tomanek, Beata Halfot, Małgorzata Wojdyło, Paweł Wałach a Czesław Mendrek. Spolu s nimi své díla vystavovali také  Agnieszka Pawlitko, Agata Kaleta, Józef Drong a Zbigniew Kubeczka.

V uměleckém doprovodném programu se hosté vernisáže mohli zaposlouchat do hry na klavír v podání Joanny Zolich, žákyně polské základní školy v Karviné.

CR

Štítky: ,

KomentářeCZYTAJ RÓWNIEŻREKLAMA

REKLAMA
Ministerstvo Kultury Fundacja Fortissimo

www.pzko.cz www.kc-cieszyn.pl

Projekt byl realizován za finanční podpory Úřadu vlády České republiky a Rady vlády pro národnostní menšiny.
Projekt finansowany ze środków Kancelarii Prezesa Rady Ministrów w ramach konkursu Polonia i Polacy za Granicą 2023.
Publikacja wyraża jedynie poglądy autora/ów i nie może być utożsamiana z oficjalnym stanowiskiem Kancelarii Prezesa Rady Ministrów oraz Fundacji Pomoc Polakom na Wschodzie im. Jana Olszewskiego.