V obci Jaworze Nałęż byla v první polovině 19. století provozována sklárna. V současné době na její místě vidíme rekonstruovanou pec na tavení skla. Z informační tabule vedle ní se můžete podrobněji seznámit s historií tohoto místa, sklárny a  s principy fungování hutních zařízení z tohoto období.

Model sklářské pece byl postaven v roce 2010 úřadem obce Jaworze. Na místě, kde kdysi byla sklárna, umístili také pamětní desku s popisem samotné sklárny a způsobu výroby skla.

Sklárny, jako většina tehdejších okolních statků, patřily hraběti Maurice Saint-Genois d’Anneaucourt. Využívaly místní suroviny vytěžené v okolí, jako je godulský pískovec, který se těžil v lomu na svazích hory Bucznik.

Tvůrci modelu z obce Jaworze uvádějí, že „střep nalezený v oblasti výroby ukazuje, že se vyrábělo hlavně zelené a bezbarvé sklo. Čiré sklo bylo používáno k výrobě plochého skla, zatímco barevné sklo bylo používáno pro sklenice na pivo a víno. “

Chcete-li se dostat k tomuto zajímavému místu, musíte jet na Jaworze Nałęż. Nejjednodušší cesta je autem. Necháte to na parkovišti u kaple téměř na konci silnice (o které jsme psali), a poté jdete 150 metrů podél potoka Jasionki.

K modelu pece nás zavedou také šipky. Toto místo je skvělou základnou pro výlety do hor. Odtud vede několik cest na horu Błatnia, takže můžete využít dnešní krásné, slunečné počasí k delší procházce.

(Indi)

Štítky:

Komentáře



CZYTAJ RÓWNIEŻ



REKLAMA Reklama
REKLAMA
Ministerstvo Kultury Fundacja Fortissimo

www.pzko.cz www.kc-cieszyn.pl

Projekt byl realizován za finanční podpory Úřadu vlády České republiky a Rady vlády pro národnostní menšiny.
Projekt finansowany ze środków Ministerstwa Spraw Zagranicznych w ramach konkursu pn. Polonia i Polacy za granicą 2023 ogłoszonego przez Kancelarię Prezesa Rady Ministrów.
Publikacja wyraża jedynie poglądy autora/autorów i nie może być utożsamiana z oficjalnym stanowiskiem Ministerstwa Spraw Zagranicznych oraz Fundacji Pomoc Polakom na Wschodzie im. Jana Olszewskiego