Výlety patří k tradičním akcím pořádaným Místní skupinou Polského kulturně-osvětového svazu v Albrechticích. Členové MS nejčastěji pořádají výlety dva – jedno a dvoudenní. Letos se 1. června vydali do Gliwic a Pławniowic.

Pławniowice jsou malou obcí ležící u Gliwického kanálu. Pyšní se však krásným palácem s parkem, který nechali postavit majitelé okolních nemovitostí – rodina Ballestrů. Dnes se v paláci nachází školící středisko.

Gliwice jsou částí průmyslové aglomerace, a spojují se rovněž s rozhlasovou stanicí, která v roce 1939 byla místem německé provokace. Ukázalo se však, že dějiny města sahají do středověku.

Na několika místech jsou viditelné zříceniny obranných zdí, v blízkosti náměstí je kostel postavený v gotickém slohu, byl tady i hrad. Během pochodu z Vídně zde pobýval král Jan III Sobieski. S městem je spjato mnoho legend, mezi nimiž nechybí ta o hrdinském postoji žen během obléhání v době třicetileté války.

opi

 

Štítky:

KomentářeCZYTAJ RÓWNIEŻREKLAMA

REKLAMA
Ministerstvo Kultury Fundacja Fortissimo

www.pzko.cz www.kc-cieszyn.pl

Projekt byl realizován za finanční podpory Úřadu vlády České republiky a Rady vlády pro národnostní menšiny.
Projekt finansowany ze środków Kancelarii Prezesa Rady Ministrów w ramach konkursu Polonia i Polacy za Granicą 2023.
Publikacja wyraża jedynie poglądy autora/ów i nie może być utożsamiana z oficjalnym stanowiskiem Kancelarii Prezesa Rady Ministrów oraz Fundacji Pomoc Polakom na Wschodzie im. Jana Olszewskiego.