Halina Szczotka
E-mail: halina.szczotka@zwrot.cz
ČESKÝ TĚŠÍN / Poslední přednáška Mezigenerační regionální univerzity Polského kulturně-osvětového svazu v tomto akademickém roce měla slavnostnější charakter. Konala se ve čtvrtek 6. června v sále Domu PZKO na ul. Božka v Českém Těšíně.
Přítomné uvítala Ewa Sikora, která také shrnula celý akademický rok. MUR měl 108 posluchačů, přednášek se zúčastnilo celkem 261 lidí. Průměrná návštěvnost byla 29 osob, a dle slov Ewy Sikora, lze to považovat za dobrou účast. Informovala také, že nejvíce posluchačů měly přednášky profesora Alojzeho Suchanka o Antoniu Vivaldim a Jany Raclavské o Henryku Jasiczku. Nejaktivnější posluchači dostali certifikáty a poukázky na knihy.
Ústřední postavou červnové přednášky byl polský skladatel Stanisław Moniuszko, jehož 200. výročí narození letos oslavujeme. Uměleckým úvodem k tématu byl krátký koncert Izabely Wojtasik s klavírním doprovodem Dagmary Pielech. Zazněly nejznámější písně Moniuszki, mj. Prząśniczka a píseň z opery Straszny Dwór.
Izabela Wojtasik roz. Drong je jablunkovská rodačka a absolventka pražské konzervatoře. Dnes studuje zpěv na Hudební akademií v Katovicích, je také členkou Souboru písní a tanců Śląsk.
Přednášku vedl Tomasz Piwko, akademický učitel a dirigent, který vedl také polské sbory na české straně Těšínského Slezska. Představil život Moniuszki, jeho školní léta i profesní praxi – Moniuszko byl ředitelem oper Varšavě, Minsku, Berlíně a Vilniusu. Věnoval také spoustu prostoru rodinným vztahům, poukázal na to, jak rodinný život ovlivnil rozhodnutí a osud umělce.
Přednáška byla doplněna fotografiemi a přílohami ve formě nahrávek a výstavou věnovanou Moniuszce, kterou připravil Marian Steffek z Dokumentačního střediska Kongresu Poláků.
CR
Štítky: MUR, Stanisław Moniuszko
Komentáře