DOLNÍ LUTYNĚ / Dvousetleté výročí narození vynikajícího polského skladatele a vyhlášení Senátem Polské republiky roku Stanisława Moniuszky inspirovalo členy Místní skupiny Polského kulturně-osvětového svazu v Dolní Lutyni k uspořádání Moniuszkovského koncertu. Konal se v sobotu 18. května v Kulturním domě v Dolní Lutyni.

„Dnešní setkání je věnováno především Moniuszkovi. Ale také všem z nás, kteří chtějí strávit toto odpoledne společně a příjemně, uvedla moderátorka odpoledne Ewa Hrnčíř, která připomněla skladatelův životopis.

Přítomné přivítala předsedkyně MS PZKO Maria Sztwiertnia. Na koncert přijeli také konzulka Generálního konzulátu Polské republiky v Ostravě Marie Kovács, starosta Dolní Lutyně Pavel Buzek, který převzal čestnou záštitu nad akcí, ředitelka Polské základní školy v Dolní Lutyni Sabina Suchanek, radní Orlové Bogusław Chwajol,

Přijeli také hosté z Polska, bývalý starosta obce Godów, Józef Pękała, redaktor Andrzej Nowak z měsíčníku „U nas“, pocházející z obce Gorzyce, a také delegace pěveckého souboru Kalina z Łazisk. Oslavovala se totiž také dlouhodobá spolupráce obcí Dolní Lutyně s Gorzycemi a Godowem.

Prvním interpretem Moniuszkovského Koncertu byla komorní pěvecká skupina Rychwałdzianie působící v MS PZKO Rychvald, která vystoupily společně se smíšeným sborem MS PZKO Dolní Lutyně Lutnia. Dirigentem obou sborů je Władysław Rusek, který v roce 2013 obdržel cenu Stanisława Moniuszky v rámci Święta Śląskiej Pieśni Chóralnej Trojok Śląski.

Sbory společně zazpívaly písně Stanisława Moniuszky, „Otče z nebe“ z opery „Halka“, „Večerní píseň“, „Kozáka“ se sólovým zpěvem Haliny Gawlasové a Waldemara Wieczorka a také píseň „Prząśniczka“. Waldemar Wieczorek vystoupil také s árií z opery „Hrabina“.

Smíšený sbor Hasło, působící v MS PZKO v Bohumíně-Skřečoni pod taktovkou Ireny Szeligy, byl dalším pěveckým sborem, který se zúčastnil koncertu. Skřečoňský soubor spolupracuje se sborem Kalina z Łaziska.

„Dzieweczko z Poręby”, „Wesoły wędrownik” i „Tęsknota za Śląskiem” jsou tři písně, které zněly v podání smíšeného sboru Słowik nad Olza pod vedením Tymoteusze Kubicy. Sólista kapely Stanisław Pająk také zazpíval operní a operetní árie. Spolupráce souboru z Olzy v obci Gorzyce s se souborem z Dolní Lutyně trvá už třicet let.

Posledním ze sborů PZKO, který se představil v Dolní Lutyni, byl smíšený sbor Zaolzie z Orlové-Lutyně pod taktovkou Magdy Rusek-Veselé. Zazpíval čtyři písně, ze kterých dvě byly Moniuszky: „Pod górą” a “Kum i kuma”.

Sborová vystoupení byla protkána tanečním vystoupení ZPiT Suszanie. Soubor pracuje pod vedením Barbary Mračny, ale na koncert Moniuszky přijel s bývalou vedoucí souboru Janinou Rzymanovou. Jeho vystoupení se skládalo ze tří částí, v první představil polonézu s mazurkou, ve druhé rozbarské tance z Horního Slezska, ve třetí krakovské tance.

Po koncertu organizátoři pozvali na společnou hostinu, během které mimo jiné vzpomínali spolupráci obcí a souborů. O hudební stránku této části odpoledne se postarala kapela Old Boys Band, která působí v MS PZKO v Orlové-Porubě.

Štítky:

KomentářeCZYTAJ RÓWNIEŻREKLAMA

REKLAMA
Ministerstvo Kultury Fundacja Fortissimo

www.pzko.cz www.kc-cieszyn.pl

Projekt byl realizován za finanční podpory Úřadu vlády České republiky a Rady vlády pro národnostní menšiny.
Projekt finansowany ze środków Kancelarii Prezesa Rady Ministrów w ramach konkursu Polonia i Polacy za Granicą 2023.
Publikacja wyraża jedynie poglądy autora/ów i nie może być utożsamiana z oficjalnym stanowiskiem Kancelarii Prezesa Rady Ministrów oraz Fundacji Pomoc Polakom na Wschodzie im. Jana Olszewskiego.