E-mail: halina.szczotka@zwrot.cz

DOLNÍ LUTYNĚ / Dvousetleté výročí narození vynikajícího polského skladatele a vyhlášení Senátem Polské republiky roku Stanisława Moniuszky inspirovalo členy Místní skupiny Polského kulturně-osvětového svazu v Dolní Lutyni k uspořádání Moniuszkovského koncertu. Konal se v sobotu 18. května v Kulturním domě v Dolní Lutyni.

„Dnešní setkání je věnováno především Moniuszkovi. Ale také všem z nás, kteří chtějí strávit toto odpoledne společně a příjemně, uvedla moderátorka odpoledne Ewa Hrnčíř, která připomněla skladatelův životopis.

Přítomné přivítala předsedkyně MS PZKO Maria Sztwiertnia. Na koncert přijeli také konzulka Generálního konzulátu Polské republiky v Ostravě Marie Kovács, starosta Dolní Lutyně Pavel Buzek, který převzal čestnou záštitu nad akcí, ředitelka Polské základní školy v Dolní Lutyni Sabina Suchanek, radní Orlové Bogusław Chwajol,

Přijeli také hosté z Polska, bývalý starosta obce Godów, Józef Pękała, redaktor Andrzej Nowak z měsíčníku „U nas“, pocházející z obce Gorzyce, a také delegace pěveckého souboru Kalina z Łazisk. Oslavovala se totiž také dlouhodobá spolupráce obcí Dolní Lutyně s Gorzycemi a Godowem.

Prvním interpretem Moniuszkovského Koncertu byla komorní pěvecká skupina Rychwałdzianie působící v MS PZKO Rychvald, která vystoupily společně se smíšeným sborem MS PZKO Dolní Lutyně Lutnia. Dirigentem obou sborů je Władysław Rusek, který v roce 2013 obdržel cenu Stanisława Moniuszky v rámci Święta Śląskiej Pieśni Chóralnej Trojok Śląski.

Sbory společně zazpívaly písně Stanisława Moniuszky, „Otče z nebe“ z opery „Halka“, „Večerní píseň“, „Kozáka“ se sólovým zpěvem Haliny Gawlasové a Waldemara Wieczorka a také píseň „Prząśniczka“. Waldemar Wieczorek vystoupil také s árií z opery „Hrabina“.

Smíšený sbor Hasło, působící v MS PZKO v Bohumíně-Skřečoni pod taktovkou Ireny Szeligy, byl dalším pěveckým sborem, který se zúčastnil koncertu. Skřečoňský soubor spolupracuje se sborem Kalina z Łaziska.

„Dzieweczko z Poręby”, „Wesoły wędrownik” i „Tęsknota za Śląskiem” jsou tři písně, které zněly v podání smíšeného sboru Słowik nad Olza pod vedením Tymoteusze Kubicy. Sólista kapely Stanisław Pająk také zazpíval operní a operetní árie. Spolupráce souboru z Olzy v obci Gorzyce s se souborem z Dolní Lutyně trvá už třicet let.

Posledním ze sborů PZKO, který se představil v Dolní Lutyni, byl smíšený sbor Zaolzie z Orlové-Lutyně pod taktovkou Magdy Rusek-Veselé. Zazpíval čtyři písně, ze kterých dvě byly Moniuszky: „Pod górą” a “Kum i kuma”.

Sborová vystoupení byla protkána tanečním vystoupení ZPiT Suszanie. Soubor pracuje pod vedením Barbary Mračny, ale na koncert Moniuszky přijel s bývalou vedoucí souboru Janinou Rzymanovou. Jeho vystoupení se skládalo ze tří částí, v první představil polonézu s mazurkou, ve druhé rozbarské tance z Horního Slezska, ve třetí krakovské tance.

Po koncertu organizátoři pozvali na společnou hostinu, během které mimo jiné vzpomínali spolupráci obcí a souborů. O hudební stránku této části odpoledne se postarala kapela Old Boys Band, která působí v MS PZKO v Orlové-Porubě.

Štítky:

Komentáře


Čtěte také


10 tipů na víkend
Prosinec082022

10 tipů na víkend

10 tipů na víkend
Prosinec012022

10 tipů na víkend

Skvělá párty. Tři koncerty během jednoho večera. Taková byla „Střelniční ve zvucích“
Listopad302022

Skvělá párty. Tři koncerty během jednoho večera. Taková byla „Střelniční ve zvucích“

Škola v  Dolní  Lomné připravila adventní jarmark. Spojila tři generace
Listopad292022

Škola v Dolní Lomné připravila adventní jarmark. Spojila tři generace

Hledání předků z Ostravy. Možná nám můžete pomoci?
Listopad292022

Hledání předků z Ostravy. Možná nám můžete pomoci?

Mateřská škola v Oldřichovicích funguje již 95 let. Učitelky a děti připravily kouzelný večer
Listopad282022

Mateřská škola v Oldřichovicích funguje již 95 let. Učitelky a děti připravily kouzelný večer

Virtuální bitva o Zaolší. Mladí lidé změří své síly v e-sportovním turnaji
Listopad282022

Virtuální bitva o Zaolší. Mladí lidé změří své síly v e-sportovním turnaji

10 tipů na víkend
Listopad242022

10 tipů na víkend

Ministerstvo Kultury Fundacja Fortissimo

www.pzko.cz www.kc-cieszyn.pl

Projekt byl realizován za finanční podpory Úřadu vlády České republiky a Rady vlády pro národnostní menšiny.
Projekt finansowany ze środków Kancelarii Prezesa Rady Ministrów w ramach konkursu Polonia i Polacy za Granicą 2021.
Publikacja wyraża jedynie poglądy autora/ów i nie może być utożsamiana z oficjalnym stanowiskiem Kancelarii Prezesa Rady Ministrów oraz Fundacji Pomoc Polakom na Wschodzie.