DOLNÍ LÍŠTNÁ / Členky Klubu žen Místního sdružení Polského kulturně-osvětového svazu (MS PZKO) pozvaly uplynulou sobotu a neděli návštěvníky na výstavu nazvanou „Ze starego nowe“. Akce se těšila velkému zájmu, což nebylo nic překvapivého.
Klub žen v Dolní Líštné má čtrnáct členek, které se scházejí jednou do měsíce. „Objevil se nápad, abychom nějakým způsobem využily staré, nepotřebné věci, které nečinně leží u nás doma,“ vysvětluje vedoucí klubu Anna Heczko.

Výstava byla umístěna ve velkém sále Domu PZKO. Návštěvníci na ní mohli obdivovat exponáty vyrobené ubrouskovou technikou, patchworkové tašky ze starých džínsů a košilí, dámské kabelky a „psaníčka“ ze starých kalendářů, polštáře z obnošených svetrů, použitý patinovaný nábytek nebo lapače snů, které vytvořily dcery a vnučky dam z Klubu žen MK PZKO.

Výstavu dále doplnily deky, polštáře a ozdoby vytvořené metodou patchworku, které na výstavu zapůjčil spřízněný klub seniorů. Svými „papírovými ptáčky“ obohatili vystavené předměty žáci třinecké ZŠ Gustawa Przeczka s polským jazykem vyučovacím.

Mezi exponáty se nacházel i deštník ze starého ubrusu, tácky z obrazů, ornamenty vyrobené z balení po vejcích, lampióny ze zavařovacích sklenic, obaly na květináče z provázků, košíky z papírových roliček, vánoční a velikonoční ozdoby, věnce na dveře, krabice na boty pokryté rozmanitými látkami, ozdoby na stůl nebo plyšové hračky vyrobené z ponožek.

„Krajky po mamince jsem využila jako materiál na věneček a jako stínítko na lampu,“ pochlubila se paní Anna. Pozornost návštěvníků upoutaly kupříkladu hodiny ze starých desek a kamínků, výrobek manžela jedné z dam. Vybrané exponáty byly na prodej.

„Když jsem viděla, kolik předmětů zaplnilo sál Domu PZKO, začala jsem se bát, jak se to sem všechno vejde, ale nakonec se nám to podařilo skvěle zaranžovat,“ podotkla paní vedoucí.
Na návštěvníky výstavy čekaly výtečné sladkosti a ochutnávky domácích jídel, které připravily dámy z Klubu žen: prejt se zelím a kuřecí stehno s nádivkou, bramborem a výborným salátem.
V pondělí se na výstavu vypraví ještě klienti místního domu seniorů. Členky Klubu žen v Líštné mezitím už přišly s dalším nápadem na výstavu, která se má uskutečnit za dva roky, podrobnosti si však ještě nechávají pro sebe.

AS
Překlad: Pygmalion

Štítky: , , , , , , , , , , ,

KomentářeCZYTAJ RÓWNIEŻREKLAMA

REKLAMA
Ministerstvo Kultury Fundacja Fortissimo

www.pzko.cz www.kc-cieszyn.pl

Projekt byl realizován za finanční podpory Úřadu vlády České republiky a Rady vlády pro národnostní menšiny.
Projekt finansowany ze środków Kancelarii Prezesa Rady Ministrów w ramach konkursu Polonia i Polacy za Granicą 2022.
Publikacja wyraża jedynie poglądy autora/ów i nie może być utożsamiana z oficjalnym stanowiskiem Kancelarii Prezesa Rady Ministrów oraz Fundacji Pomoc Polakom na Wschodzie.