ŽIVOTICE / Již deset let, vždy 6. srpna, tedy v den životické tragédie, se skupina cyklistů vydává na cestu po životických stélách, které stojí v okolí. Letos tomu nebylo jinak.  

Některé stély stojí na soukromých pozemcích. Díky vstřícnosti majitele, k této stéle mohli cyklisté dojet.

„Zaslouží si naší paměť,“ říká Władysław Kristen, který již deset let společně se skupinkou cyklistů se vždy 6. srpna vydává na cestu po životických stélách.

„Před léty jsme měli problém některé z nich najít. Teď je o všechny postaráno, kromě těch, které stojí na soukromých pozemcích,“ dodává. A ještě jednou zdůrazňuje, že všechny oběti této tragedie si zaslouží naší vzpomínku.

Władysław Kristen již deset let v den tragédie objíždí na kole všechny životické stély.

Akce začala v 15 hod. u vlakové zastávky v Havířově-Suché. K cíli, tedy k památníku obětí, cyklisté dorazili po 9 kilometrech. K pomníku, kde cyklisté zapálili i několik svíček, přišlo také několik osob, včetně dvou dcer zavražděných, které v době tragédie byly natolik malé, že si své otce nepamatují. 

Bohužel se cyklistům nepodařilo navštívit Muzeum životické tragédie, které je pobočkou Muzea Těšínská se sídlem v Českém Těšíně. Přestože bylo úterý – jediný návštěvní den muzea – cyklisté narazili na zavřené dveře. Zpozdili se. K muzeu dojeli pět minut před pátou, muzeum zavíralo v 16.30 hod.  

(indi)

Štítky:

Komentáře



CZYTAJ RÓWNIEŻ



REKLAMA Reklama
REKLAMA
Ministerstvo Kultury Fundacja Fortissimo

www.pzko.cz www.kc-cieszyn.pl

Projekt byl realizován za finanční podpory Úřadu vlády České republiky a Rady vlády pro národnostní menšiny.
Projekt finansowany ze środków Ministerstwa Spraw Zagranicznych w ramach konkursu pn. Polonia i Polacy za granicą 2023 ogłoszonego przez Kancelarię Prezesa Rady Ministrów.
Publikacja wyraża jedynie poglądy autora/autorów i nie może być utożsamiana z oficjalnym stanowiskiem Ministerstwa Spraw Zagranicznych oraz Fundacji Pomoc Polakom na Wschodzie im. Jana Olszewskiego