REGION / Dožínky klepou na dveře. Zjistili jsme, kde a kdy se letos budou dožínky konat a co pořadatelé připravili pro návštěvníky.

15. Dožínky na Fojtství

V Oldřichovicích se 31. srpna budou konat jubilejní – 15. Dožínky na Fojtství. Na programu je vystoupení souborů Oldrzychowicki Dziecka a Oldrzychowice Místní skupiny PZKO Oldřichovice. Přijede také soubor Valašský Vojvoda z Kozlovic, večer je na programu koncert skupiny Bartnicky Band.

Dožínky v Písku

Na dožínky zve také obec Písek, a to 7. září. Na programu je vystoupení folklorních souborů Nowina, Istebna, Zaolzioczek, Stavbár Žilina, Mionši a Zaolzi. Dále vystoupí mažoretky Pietrovky, taneční soubor BCC z Třince. Večer pak zahrají kapely Dr.Ong a revival Queen.

Dožínky v Návsí

V Návsí dožínky pořádá obec spolu s firmou. Letos se budou konat 31. srpna v kulturním centru vedle kostela. Programem bude provázet . Tadeusz Filipczyk, zazpívají sbory Melodia Místní skupiny PZKO Návsí a Gorol MS PZKO Jablunkov, dále sólisté Beata Kantor a Władysław Czepiec. Zatančí soubory Bystrzyca a Gorole z Mostów koło Jabłonkowa, hrát bude rovněž dechovka Jablunkovana. Večer je na programu koncert Adam Ďurici s kapelou a S.T.S. Samozřejmě dožínky začne dožínkový průvod, nebudou chybět i rozličné doprovodné akce.

Dožínky na Osůvkách

Letos se dožínky budou konat rovněž v Třinci na Osůvkách, a to již 24. srpna. Ve 13 hod. se k hospodářství Heczků sjedou ozdobené zemědělské stroje. Ve 14 hod. se průvod vydá z Osůvek k Harendě v Konské, následně se podél státní hranice vrátí zpátky na Osůvky. Tam se v areálu PZKO začne slavit, a to od 16 hod. Na programu je vystoupení lidové kapely s skupiny Blaf.

Dožínky v Gutech 

Místní skupina Polského kulturně-osvětového svazu v Gutech letos pořádá Tradiční Slezské dožínky již po 52. Tentokrát se budou konat 25. srpna, a hospodáři budou Uršula i Pavel Waniové. Na programu je vystoupení souboru Oldrzychowice, dechového orchestru Jablunkovanka, lidového souboru z Jasienicy, zazpívá Mužský sbor Gorol MS PZKO Jablunkov.

Dožínky ve Stonavě

Tradiční dožínková akce se bude ve Stonavě konat v neděli 25. srpna. Ve 13 hod. bude posvěcen dožínkový chléb, následně před parkem PZKO vystoupí soubor Náladička. Slavnostní průvod s alegorickými vozy se ve 14 hod. vydá na cestu od kapličky pod Górzany. Vystoupí folklorní soubory Wałasi a Błędowice. Večer zazpívá Vašo Patejdl, zahraje Revival Queen. 

Dožínky v Havířově-Bludovicích

Jubilejní 50. Slezské dožínky v Bludovicích se budou konat 31 sierpnia. Na programu jsou vystoupení souborů Vonička, Błędowice, Bystrzyca a Zielony Jawor. Slavnostní průvod se vydá na cestu od bludovického zámku. Začátek ve 14 hod. v zahradě Domu PZKO v Havířově-Bludovicích.

Dožínky v Havířově-Suché a Třanovicích

Na dožínky se můžete vydat také do Havířova-Suché, a to v neděli 25. srpna. Začátek akce je naplánován na 14 hod. v zahradě u sborovny PZKO. Na programu je vystoupení sboru Sucha, a dožínkový obřad. Dožínky v Třanovicích se budou konat o něco později – 21. září.

Štítky:

KomentářeCZYTAJ RÓWNIEŻREKLAMA Walizki

REKLAMA
Ministerstvo Kultury Fundacja Fortissimo

www.pzko.cz www.kc-cieszyn.pl

Projekt byl realizován za finanční podpory Úřadu vlády České republiky a Rady vlády pro národnostní menšiny.
Projekt finansowany ze środków Kancelarii Prezesa Rady Ministrów w ramach konkursu Polonia i Polacy za Granicą 2023.
Publikacja wyraża jedynie poglądy autora/ów i nie może być utożsamiana z oficjalnym stanowiskiem Kancelarii Prezesa Rady Ministrów oraz Fundacji Pomoc Polakom na Wschodzie im. Jana Olszewskiego.