E-mail: halina.szczotka@zwrot.cz

REGION / Dožínky klepou na dveře. Zjistili jsme, kde a kdy se letos budou dožínky konat a co pořadatelé připravili pro návštěvníky.

15. Dožínky na Fojtství

V Oldřichovicích se 31. srpna budou konat jubilejní – 15. Dožínky na Fojtství. Na programu je vystoupení souborů Oldrzychowicki Dziecka a Oldrzychowice Místní skupiny PZKO Oldřichovice. Přijede také soubor Valašský Vojvoda z Kozlovic, večer je na programu koncert skupiny Bartnicky Band.

Dožínky v Písku

Na dožínky zve také obec Písek, a to 7. září. Na programu je vystoupení folklorních souborů Nowina, Istebna, Zaolzioczek, Stavbár Žilina, Mionši a Zaolzi. Dále vystoupí mažoretky Pietrovky, taneční soubor BCC z Třince. Večer pak zahrají kapely Dr.Ong a revival Queen.

Dožínky v Návsí

V Návsí dožínky pořádá obec spolu s firmou. Letos se budou konat 31. srpna v kulturním centru vedle kostela. Programem bude provázet . Tadeusz Filipczyk, zazpívají sbory Melodia Místní skupiny PZKO Návsí a Gorol MS PZKO Jablunkov, dále sólisté Beata Kantor a Władysław Czepiec. Zatančí soubory Bystrzyca a Gorole z Mostów koło Jabłonkowa, hrát bude rovněž dechovka Jablunkovana. Večer je na programu koncert Adam Ďurici s kapelou a S.T.S. Samozřejmě dožínky začne dožínkový průvod, nebudou chybět i rozličné doprovodné akce.

Dožínky na Osůvkách

Letos se dožínky budou konat rovněž v Třinci na Osůvkách, a to již 24. srpna. Ve 13 hod. se k hospodářství Heczků sjedou ozdobené zemědělské stroje. Ve 14 hod. se průvod vydá z Osůvek k Harendě v Konské, následně se podél státní hranice vrátí zpátky na Osůvky. Tam se v areálu PZKO začne slavit, a to od 16 hod. Na programu je vystoupení lidové kapely s skupiny Blaf.

Dožínky v Gutech 

Místní skupina Polského kulturně-osvětového svazu v Gutech letos pořádá Tradiční Slezské dožínky již po 52. Tentokrát se budou konat 25. srpna, a hospodáři budou Uršula i Pavel Waniové. Na programu je vystoupení souboru Oldrzychowice, dechového orchestru Jablunkovanka, lidového souboru z Jasienicy, zazpívá Mužský sbor Gorol MS PZKO Jablunkov.

Dožínky ve Stonavě

Tradiční dožínková akce se bude ve Stonavě konat v neděli 25. srpna. Ve 13 hod. bude posvěcen dožínkový chléb, následně před parkem PZKO vystoupí soubor Náladička. Slavnostní průvod s alegorickými vozy se ve 14 hod. vydá na cestu od kapličky pod Górzany. Vystoupí folklorní soubory Wałasi a Błędowice. Večer zazpívá Vašo Patejdl, zahraje Revival Queen. 

Dožínky v Havířově-Bludovicích

Jubilejní 50. Slezské dožínky v Bludovicích se budou konat 31 sierpnia. Na programu jsou vystoupení souborů Vonička, Błędowice, Bystrzyca a Zielony Jawor. Slavnostní průvod se vydá na cestu od bludovického zámku. Začátek ve 14 hod. v zahradě Domu PZKO v Havířově-Bludovicích.

Dožínky v Havířově-Suché a Třanovicích

Na dožínky se můžete vydat také do Havířova-Suché, a to v neděli 25. srpna. Začátek akce je naplánován na 14 hod. v zahradě u sborovny PZKO. Na programu je vystoupení sboru Sucha, a dožínkový obřad. Dožínky v Třanovicích se budou konat o něco později – 21. září.

Štítky:

Komentáře


Čtěte také


Z redakční pošty: Novoroční setkání v Hnojníku
Leden312023

Z redakční pošty: Novoroční setkání v Hnojníku

Naplánujte si s námi víkend. Nejzajímavější události na Těšínském Slezsku
Leden262023

Naplánujte si s námi víkend. Nejzajímavější události na Těšínském Slezsku

Beskid Śląski shrnul uplynulý rok. Podívejte se, co plánuje letos!
Leden252023

Beskid Śląski shrnul uplynulý rok. Podívejte se, co plánuje letos!

Clanek
Leden222023

František Kowolowski vystavuje v Trisii

10 tipů na víkend
Leden192023

10 tipů na víkend

Začal soudní proces s Andrzejem Poczobutem. Společné prohlášení předsedů výborů Sejmu a Senátu
Leden162023

Začal soudní proces s Andrzejem Poczobutem. Společné prohlášení předsedů výborů Sejmu a Senátu

Leden122023

Blíží se 56. ročník Slezského plesu. Co připravili organizátoři?
Leden112023

Blíží se 56. ročník Slezského plesu. Co připravili organizátoři?

Ministerstvo Kultury Fundacja Fortissimo

www.pzko.cz www.kc-cieszyn.pl

Projekt byl realizován za finanční podpory Úřadu vlády České republiky a Rady vlády pro národnostní menšiny.
Projekt finansowany ze środków Kancelarii Prezesa Rady Ministrów w ramach konkursu Polonia i Polacy za Granicą 2022.
Publikacja wyraża jedynie poglądy autora/ów i nie może być utożsamiana z oficjalnym stanowiskiem Kancelarii Prezesa Rady Ministrów oraz Fundacji Pomoc Polakom na Wschodzie.