HAVÍŘOV-ŽIVOTICE / Je to 75 let od nedělního rána 6. srpna 1944, když 36 nevinných mužů přišlo v Životicích o život. Němci tehdy zabili 28 Poláků a 8 Čechů, obyvatel Životic, ale také Horní a Dolní Suché, Bludovic a Dolního Těrlicka.  

Výročí životické tragédie si lidé připomněli 3. srpna u pomníku obětí v Havířově-Životicích. Vzpomínkovou akci uspořádalo město Havířov společně s Polským kulturně-osvětových svazem, Českým svazem bojovníku o svobodu a Muzeem Těšínska.

Pamětní akce se zúčastnilo mnoho oficiálních hostů

Mezi účastníky byla například generální konzulka Polska v Ostravě Izabella Wołłejko-Chwastowicz, poslanci, náměstek hejtmana Moravskoslezského kraje, zástupce Urzędu Marszałkowskiego v Opolu Janusz Wójcik, delegace ze sousedních obcí, zástupci pořadatelů a ostatních organizací, a také samozřejmě rodinní příslušníci obětí.  

Slovem provázela Jolanta Bałon

Jména všech obětí přečetla Jolanta Bałon, která vzpomínkovou akci provázela slovem – českým a polským.  Vikář římskokatolické farnosti sv. Anny v Havířově-Městě Jiří Klos a pastor Slezské evangelické církve augsburského vyznání z Havířova-Suché Janusz Kożusznik společně zapálili svíčku a pomodlili se. 

Pod pomníkem byly položeny věnce a květiny

Byly také vypuštěny holuby míru, památku zavražděných všichni uctili minutou ticha, pod pomníkem pak byly položeny věnce a květiny. 

Zavražděným se přišla poklonit také generální konzulka Polska v Ostravě Izabella Wołłejko-Chwastowicz

Primátor Havířova Josef Bělica v proslovu připomněl, že na tuto tragickou událost nesmíme nikdy zapomenout, také proto, abychom se z ní vzali ponaučení do budoucna. 

Autorem pomníku životické tragédie je Franciszek Świder

Předseda Historické regionální sekce Hlavního výboru PZKO Stanisław Gawlik připomněl, že členové PZKO každý rok vždy 6. srpna navštěvují všechny stely, tedy pomníčky postavené v místech, kde oběti byly zastřelené. 

Čestnou stráž drželi vojáci, junáci a harceře

Na vzpomínkové akci zazpíval ženský sbor Canticorum z Havířova pod taktovkou Vítězslava Soukupa. Píseň „Pokój i radość” pak zazpíval smíšený sbor Sucha Místní skupiny PZKO v Horní Suché pod taktovkou Tadeusza Danela. Zazněla rovněž píseň v podání mladého zpěváka z Havířova Rastislava Širily.

Nakonec zazněly polská a česká státní hymna. 

CR

Štítky: ,

KomentářeCZYTAJ RÓWNIEŻREKLAMA

REKLAMA
Ministerstvo Kultury Fundacja Fortissimo

www.pzko.cz www.kc-cieszyn.pl

Projekt byl realizován za finanční podpory Úřadu vlády České republiky a Rady vlády pro národnostní menšiny.
Projekt finansowany ze środków Kancelarii Prezesa Rady Ministrów w ramach konkursu Polonia i Polacy za Granicą 2022.
Publikacja wyraża jedynie poglądy autora/ów i nie może być utożsamiana z oficjalnym stanowiskiem Kancelarii Prezesa Rady Ministrów oraz Fundacji Pomoc Polakom na Wschodzie.