Halina Szczotka
E-mail: halina.szczotka@zwrot.cz
CIESZYN / Po dobu pěti dnů třicet dětí z polské i české strany hranice trávilo společně čas na příměstském táboře, který pořádali Cieszyński Ośrodek Kultury Dom Narodowy a českotěšínské Středisko volného času Amos.
Mezinárodní příměstský tábor pojmenovaný Zaczarowany kołowrotek / Kouzelný kolovrátek se konal v rámci projektu Kaj indzi inakszy, u nas po naszymu. Kultura ludowa Śląska Cieszyńskiego. Jeho cílem bylo poznání typických aspektů lidové kultury Těšínského Slezska prostřednictvím her a zábavy.
Účastníci příměstského tábora malovali, lepili, pletli a učili se tancům z okolí Těšína. Vše pod dozorem instruktorů z folklorních souborů Slezan a Slezanek, a také Zespołu Pieśni i Tańca Ziemi Cieszyńskiej.
Vše, čemu se naučili, prezentovali účastníci táboru v páteční odpoledne, tedy v poslední den. Je třeba zdůraznit, že tančili výtečně. Nemalým zájmem se těšila rovněž výstava uměleckých děl.
Kromě zajímavě stráveného prázdninového času a regionálního vzdělávání, děti, které se příměstského táboru zúčastnily, měly rovněž možnost navázat přeshraniční přátelství.
– Jsem přesvědčená, že polské i české děti se spřátelily. Občas jsem něco musela přeložit, nicméně jsme nejčastěji používali nářečí, které bylo srozumitelné jak pro polské tak české děti – sdělila naší redakci Agnieszka Pawlitko z COK Dom Narodowy.
Mezinárodní příměstský tábor byl pořádá již podruhé. O tom, zda se bude konat i třetí ročník, rozhodnou finance, přesněji řečeno, zda se pořadatelům na tuto akci podaří sehnat financování. Všichni doufají, že ano.
(indi)
Štítky: Agnieszka Pawlitko, Kaj indzi inakszy, Mezinárodní příměstský tábor Kouzelný kolovrátek, Slezan, Slezánek, u nas po naszymu. Kultura ludowa Śląska Cieszyńskiego
Komentáře