CIESZYN / Po dobu pěti dnů třicet dětí z polské i české strany hranice trávilo společně čas na příměstském táboře, který pořádali Cieszyński Ośrodek Kultury Dom Narodowy a českotěšínské Středisko volného času Amos.

Mezinárodní příměstský tábor pojmenovaný Zaczarowany kołowrotek / Kouzelný kolovrátek se konal v rámci projektu Kaj indzi inakszy, u nas po naszymu. Kultura ludowa Śląska Cieszyńskiego. Jeho cílem bylo poznání typických aspektů lidové kultury Těšínského Slezska prostřednictvím her a zábavy.

Účastníci příměstského tábora malovali, lepili, pletli a učili se tancům z okolí Těšína. Vše pod dozorem instruktorů z folklorních souborů Slezan a Slezanek, a také Zespołu Pieśni i Tańca Ziemi Cieszyńskiej.

Vše, čemu se naučili, prezentovali účastníci táboru v páteční odpoledne, tedy v poslední den. Je třeba zdůraznit, že tančili výtečně. Nemalým zájmem se těšila rovněž výstava uměleckých děl.  

Kromě zajímavě stráveného prázdninového času a regionálního vzdělávání, děti, které se příměstského táboru zúčastnily, měly rovněž možnost navázat přeshraniční přátelství. 

– Jsem přesvědčená, že polské i české děti se spřátelily. Občas jsem něco musela přeložit, nicméně jsme nejčastěji používali nářečí, které bylo srozumitelné jak pro polské tak české děti – sdělila naší redakci Agnieszka Pawlitko z COK Dom Narodowy.

Mezinárodní příměstský tábor byl pořádá již podruhé. O tom, zda se bude konat i třetí ročník, rozhodnou finance, přesněji řečeno, zda se pořadatelům na tuto akci podaří sehnat financování. Všichni doufají, že ano.

(indi)

Štítky: , , , , ,

KomentářeCZYTAJ RÓWNIEŻREKLAMA

REKLAMA
Ministerstvo Kultury Fundacja Fortissimo

www.pzko.cz www.kc-cieszyn.pl

Projekt byl realizován za finanční podpory Úřadu vlády České republiky a Rady vlády pro národnostní menšiny.
Projekt finansowany ze środków Kancelarii Prezesa Rady Ministrów w ramach konkursu Polonia i Polacy za Granicą 2023.
Publikacja wyraża jedynie poglądy autora/ów i nie może być utożsamiana z oficjalnym stanowiskiem Kancelarii Prezesa Rady Ministrów oraz Fundacji Pomoc Polakom na Wschodzie im. Jana Olszewskiego.