KATOVICE / Jubilejního, 25. Svátku slezské sborové písně Trojok Śląski, který se konal v Katovicích, se zúčastnily i sbory Polského kulturně-osvětového svazu: Dźwięk z Karviné-Ráje, Lira z Darkova a Sucha z Horní Suché. Cenu Moniuszky získala jedna z našich sboristek – Halina Pribula.

Halina Pribula zpívá ve sborech Stonawa a Collegium Canticorum, je členkou Hudebně-pěveckého sdružení, na Trojoku se předvedla i v roli sólistky sboru Sucha. Cenu ji předal primátor Katovic.

Letošní Svátek slezské písně začal mši svatou. Pak po celý den, i přes nepřízeň počasí, byly z amfiteátru slyšet slezské písně. A nezpívaly pouze sbory, ale i publikum.

Za zmínku stojí, že sjezdy slezských pěveckých souborů se začaly konat v roce 1909, vždy v květnu, na lesní mýtině v lokalitě Zadole. První oficiální Sjezd slezských sborů byl uspořádán 8. října 1911.

-Těšíme se na spolupráci se Slezským svazem sborů a orchestrů. Po našich vystoupeních jsme totiž nabídku na tuto spolupráci dostali – radovali se sboristé ze Zaolší.

Tadeusz Konieczny/tnj

Štítky: , , ,

KomentářeCZYTAJ RÓWNIEŻREKLAMA

REKLAMA
Ministerstvo Kultury Fundacja Fortissimo

www.pzko.cz www.kc-cieszyn.pl

Projekt byl realizován za finanční podpory Úřadu vlády České republiky a Rady vlády pro národnostní menšiny.
Projekt finansowany ze środków Kancelarii Prezesa Rady Ministrów w ramach konkursu Polonia i Polacy za Granicą 2022.
Publikacja wyraża jedynie poglądy autora/ów i nie może być utożsamiana z oficjalnym stanowiskiem Kancelarii Prezesa Rady Ministrów oraz Fundacji Pomoc Polakom na Wschodzie.