Halina Szczotka
E-mail: halina.szczotka@zwrot.cz
TĚŠÍN / Těšínským pochodem 1. pěšího pluku začalo setkání věnované publikaci Těšínská – Cieszyńska Belle Époque, které se konalo 24. listopadu v Cafe Muzeum v Těšíně.
Autorem publikace, kterou vydal spolek Ducatus Teschinensis společně s Muzeum Těšínského Slezska (Muzeum Śląska Cieszyńskiego) je Mariusz Makowski. Ten na setkání zdůraznil, že ve sbírkách Muzeum Těšínského Slezska a rodinných albech se dochovalo hodně fotografií z období pojmenovaného La Belle Époque, čili z přelomu 19. a 20. století.
Proto neměl problém s kompletováním materiálu do knihy, spíše s jeho výběrem, který byl koncipován tak, aby obraz těšínské belle époque byl ucelený a zároveň odpověděl na otázku, čím výjimečný bylo toto období a co skrývalo pod „krásným“ povrchem.
– Záleželo mi na tom, abych ukázal město z úhlu pohledu člověka. Dosud bylo vydáno několik publikací, které ukazují Těšín, jeho architekturu. Chtěl jsem ukázat lidi, kteří to město tvořili – řekl Makowski. Zároveň vysvětlil, že „krásná doba“ ve fotografii se projevovala záměrem ukázání krásna. – Bylo to o pózách a vhodně zvoleném oblečení. I fotografie pořízené na ulici měly stafáže. Ale právě tak tehdy život vypadal.
Makowski z hromady fotografií pečlivě vybral ty, které nejlépe ukazují různé oblasti života. V knize najdeme kapitolu o společenské smetánce, o c.k. uniformě, o procházce Těšínem, o dětech, sportu či kavárnách a hospodách, cestu od kolébky po hrob.
Na programu setkání byly i ukázky dobové hudby, které prezentovali umělci těšínské Hudební školy Joanna Lipowczan-Stawarz a Krzysztof Durlow, a také úryvky z deníku tehdy šestnáctileté dcery starosty Cieszyna Demla, které přečetla Halina Branna-Paseková. (indi)
Štítky: Halina Branna-Paseková, Mariusz Makowski, Těšínská - Cieszyńska Belle Époque
Komentáře