REGION / Na regionálním vydavatelském trhu se objevila nová pozice, spojující obě části rozděleného hranicí Těšínského Slezska. Jedná se o dvojjazyčné česko-polské album „Československá a polská architektura na Těšínském Slezsku v meziválečném období“ od Przemysława Czerneka a Mariusze Makowského.


S knihou se můžete seznámit (a také koupit za akční cenu) během setkání, které bylo s autory uspořádáno 14. prosince v Muzeu Cieszynské Slezsko.

„Chtěli jsme ukázat architekturu, která je v naší oblasti trochu zapomenuta, přehlížena. Chtěli jsme věnovat pozornost skutečnosti, že na Těšínském Slezsku máme nejen krásná stará města, ale tato města v meziválečném období se velmi rozvíjely a na jejich okrajích vznikaly spousty architektonicky zajímavých budov. Rozdělení v roce 1920 vytvořilo nové ekonomické podmínky. Pokud by k němu nedošlo, Český Těšín by nevznikl,“ představil téma alba Makowski. „Přemýšleli jsme s vydavatelkou Irenou Cichou, jak společně oslavit sté výročí nezávislosti Polska a založení Československa, protože je známo, že naše historie nebyla růžová, byla také velmi komplikovaná. Chtěli jsme najít společného jmenovatele pro meziválečnou historii částí Těšínského Slezska na polské a československé straně. Nejvíc neutrální byla architektura.

Makowski také zdůraznil, že cílem bylo ukázat modernistickou architekturu regionu ve stavu, ve kterém byla vytvořena, za účelem zobrazení uměleckého záměru tvůrce – architekta. Druhým zásadním cílem bylo propojení objektů s podobnou funkcionalitou na obou stranách Olzy. „Nebylo to těžké, byť jen proto, že stavby na obou stranách Olzy navrhovali stejní architekti,“ připustil Makowski.

Posluchači si na setkání mohli také poslechnout přednášku historika architektury Czerneka na téma objektů, které jsou umístěny v albu.

(indi)

Štítky: , ,

KomentářeCZYTAJ RÓWNIEŻREKLAMA

REKLAMA
Ministerstvo Kultury Fundacja Fortissimo

www.pzko.cz www.kc-cieszyn.pl

Projekt byl realizován za finanční podpory Úřadu vlády České republiky a Rady vlády pro národnostní menšiny.
Projekt finansowany ze środków Kancelarii Prezesa Rady Ministrów w ramach konkursu Polonia i Polacy za Granicą 2023.
Publikacja wyraża jedynie poglądy autora/ów i nie może być utożsamiana z oficjalnym stanowiskiem Kancelarii Prezesa Rady Ministrów oraz Fundacji Pomoc Polakom na Wschodzie im. Jana Olszewskiego.