MOSTY U JABLUNKOVA / Již tuto sobotu, 19. listopadu, se naskytne možnost zúčastnit se zajímavé konference o císaři Františku Josefu I. Konferenci pořádá místní skupina PZKO v Mostech u Jablunkova spolu s Ostravskou univerzitou.

V průběhu konference pojmenované Těšínsko za časů Františka Josefa I. přednášející účastníkům přiblíží dobu panování nejdéle vládnoucího monarchy v moderních evropských dějinách.

V Domě PZKO v Mostech u Jablunkova se bude diskutovat například o historii, víře, jazyku, architektuře, kultuře či společenském životě na Těšínsku v 2. pol. 19. století a na začátku 20. století.

Přednášet budou výzkumní pracovníci Ostravské univerzity: děkan Filozofické fakulty OU Aleš Zářický, Józef Szymeczek, Jana Raclavská, Daniela Kadłubiec. Přednášet bude také Mariusz Makowski z Muzea Ziemi Cieszyńské a J. Karpiel-Bułecka. Na programu je rovněž horalská hudba a další překvapení.
 
František Josef I. skoro 70 let vládl jedenácti národnostem, ke kterým přistupoval stejným způsobem, a dal jim velkou autonomii. Měly svoje školy, noviny, politickou reprezentaci v parlamentu, rodnou řeč mohli používat na úřadech a u soudů. Císař, který zemřel před sto lety, se nastálo zapsal do našich dějin.

Za zmínku stojí, že skupina ze Zaolší pojede 27. listopadu do Vídně, aby se zúčastnila oficiálních ceremonií spjatých se stým výročím úmrtí císaře.

franzjozef_plakat

Štítky: , , , , ,

Komentáře

Čtěte také


#KTOTYJESTEŚ

ZWROT TV

Senat Rzeczypospolitej Polskiej Ministerstvo Kultury Fundacja MSZ Fortissimo haloCieszyn

www.pzko.cz www.kc-cieszyn.pl www.prekladypygmalion.cz

Projekt współfinansowany w ramach sprawowania opieki Senatu Rzeczypospolitej Polskiej nad Polonią i Polakami za granicą.
Projekt byl realizován za finanční podpory Úřadu vlády České republiky a Rady vlády pro národnostní menšiny.

Website Security Test