Halina Szczotka
E-mail: halina.szczotka@zwrot.cz
V pondělí 15. srpna je v Polsku státní svátek. Důvody jsou dva – Svátek polské armády, a také Nanebevzetí Panny Marie. A to znamená, že všechny úřady a obchody budou zavřené. Stejně, jako v Německu.
Svátek polské armády byl stanoven na počest „Zázraku na Visle“ (Cudu na Wisłą) čili Bitvy u Varšavy (13.-25. srpna 1920). Jednalo se o rozhodující střet rusko-polské války, kdy polská vojska rozdrtila Rudou armádu útočící na Varšavu. Polskému vojsku velel generál Józef Piłsudski, sovětskou armádu vedl generál Michail Tuchačevský.
Pro polské katolíky je 15. srpen o to důležitější, neboť je to také den Nanebevzetí Panny Marie. Jedná se o stěžejní událost v dějinách spásy, při niž byla Marie tělem i duší vzata do nebeské slávy.
Tento svátek, v Polsku zván také dnem Matky Boží Bylinné (Dzień Matki Boskiej Zielnej), je nejstarším z církevních svátků, byl slaven již v 5. století. Pravoslavná církev tento svátek pod názvem Usnutí nejsvětější Panny Marie slaví o dva týdny později.
O tom, že tento svátek je důležitý i pro kulturu v našem regionu, píše ve své knize Každoroční zvyky a obřady na Těšínském Slezsku („Doroczne zwyczaje i obrzędy na Śląsku Cieszyńskim”) Jan Szymik (knihu vydala Folklorní sekce PZKO).
Poukazuje například na to, že i když papež Pius XII ohlásil dogma o nanebevzetí Panny Marie teprve v roce 1950, v našem regionu je nemálo kostelů, i hodně starých, které byly nanebevzetí Panny Marie zasvěcené již dávno.
Zvykem bylo i posvěcení v tento den bylin, které díky tomu měly mít větší ozdravovací moc.
Rolníci se také snažili, aby do tohoto dne byly žně minimálně v polovině, a nejlépe u konce.
Jan Szymik rovněž připomíná, že na svátek Matky Boží bylinné se konala pouť věřících z Těšínského Slezska do Zebřydovské kalvárie. (indi)
Štítky: Jan Szymik, Každoroční zvyky a obřady na Těšínském Slezsku, nanebevzetí Panny Marie
Komentáře