Čtěte nás! Každý den nové informace!

  „Pastora Bogusława Kokotka znají lidé po celém Těšínském Slezsku“ – psali jsme ve Zwrotu před rokem v srpnu, kdy jsme čtenářům nabídli rozhovor s pastorem.

  – Jsem majitelem zvláštního genetického kódu, který mi nedovolí odpočívat – sdělil tehdy v rozhovoru. – Ale je to také zvláštní Boží milost. Proto budu sloužit Bohu a lidem tak dlouho, dokud to bude možné. Když mi dojdou síly, sám Bůh mi dá vědět, že je čas odejít.

  Bogusław Kokotek zemřel náhle v neděli 24. července. Byl pastorem, novinářem, politikem, aktivistou, jehož cílem bylo zlepšení polsko-českých vztahů. Pohřeb zesnulého se bude konat 29. července v 15 hod. v evangelickém kostele v Třinci.

  Narodil se 16. června 1949 v Třinci-Lyžbicích, v rodině polských evangelíků. Po ukončení základní školy v Třinci začal studovat na Polském gymnáziu v Českém Těšíně. V Třinci navštěvoval také nedělní školu, zpíval ve sboru evangelické mládeže, v umělecké škole se učil hrát na klavír.

  I když měl rád herectví, nakonec si vybral profesi učitele. V roce 1968 se rozhodl pro pedagogické studium na Ostravské univerzitě, ale i přes velmi dobré známky u přijímacího řízení, nebyl na školu přijat. Jelikož svůj zájem o herectví a učitelství mohl rozvíjet i jako teolog, přihlásil se na evangelickou-augsburskou fakultu v Bratislavě, kde také začal navštěvovat varhanní konzervatoř. V době normalizace musel z konzervatoře odejít. V Bratislavě studoval čtyři roky, jeden rok ve Varšavě, jeden semestr pak v Erlangen v Bavorsku.

  V září 1973 se stal duchovním Slezské církve evangelické augsburského vyznání. Začal pracovat v Komorní Lhotce, vzápětí dostal povolávací rozkaz do armády. Dvouletou základní vojenskou službu odsloužil, jak sám řekl, naštěstí u letectví, které tehdy bylo elitní vojenskou jednotkou. Nejdříve sloužil na letišti v Brně, pak v Pardubicích na velitelství letecké oblasti. Během vojenské služby se zúčastňoval hudebních soutěží a získal 2. místo v celostátní Vojenské soutěží kulturní činnosti.

  V roce 1977 se stal pastorem v Návsí a správcem farnosti v Hrádku. V letech 1986-1993 působil v Třanovicích, od roku 1991 byl zároveň správcem kostela Na Nivách v Českém Těšíně. V lednu 1996 byl vybrán na pastora českotěšínského sboru. V říjnu 2011 odešel do důchodu, jeho nástupcem se stal pastor Marcin Piętak.

  Bogusław Kokotek byl i novinářem – spolupracoval s evangelickými nakladatelstvími, mnoho let zastával post šéfredaktora „Kalendarza Ewangelickiego” i „Przyjaciela” (dříve „Przyjaciela Ludu”). Od roku 1993 byl moderátorem pořadu „Głos Chrześcijan”, který vysílala polská redakce Českého rozhlasu v Ostravě, následně v českotěšínské kabelové televizi byl jedním z moderátorů pořadu „Cieszyńskie minuty chrześcijańskie”, s jehož nápadem sám přišel. Spolupracoval také s rádiem TWR v Brně a TV Noe. Pro náš měsíčník psal fejetony.

  Jako předseda Towarzystwa Ewangelického w Republice Czeskiej zorganizoval nespočet koncertů, setkání, výletů. Nezřídka kulturní akce sám provázel slovem, bylo tomu tak i jubilejního koncertu u příležitosti 65. výročí Zwrotu. Stěžejní akci, kterou řadu let organizoval, byl Adventní koncert hudby a slova.

  V důchodu se pastor Kokotek začal angažovat i v komunální politice – stal se radním Třince, byl předsedou Komise pro národnostní menšiny u Městského úřadu v Třinci, taktéž předsedou Mediální komise u Městského úřadu v Českém Těšíně.

  – Jeho odchod znamená pro Třinec i mě osobně velkou a nenahraditelnou ztrátu. Chtěla bych tímto vyjádřit upřímnou soustrast manželce a celé jeho rodině. Pan Bohuslav Kokotek byl vážený, čestný, respektovaný, vždy klidný, milý a přátelský člověk s velkým srdcem. Svými křesťanskými postoji a činy dokázal pozitivně ovlivnit mezilidské vztahy ve městě, byl neodmyslitelným spojovacím článkem mezi menšinami v Třinci a řadě událostí dodával svou přítomností duchovní rozměr. Přispěl nenahraditelným způsobem k prohlubování česko-polských vztahů. Bude nám všem velmi chybět – uvedla starostka Třince Věra Palkovská.

  Štítky: , , , ,

   Komentáře


   Čtěte také


   O putnách, džberech a jiných dřevěných nádobách v síti
   Květen142021

   O putnách, džberech a jiných dřevěných nádobách v síti

   Ve Fryštátě bylo možné požádat o Průkaz Poláka
   Květen132021

   Ve Fryštátě bylo možné požádat o Průkaz Poláka

   Ze Svibice do Paříže. Výstava o Janině Górniak, skautce a módní návrhářce
   Květen122021

   Ze Svibice do Paříže. Výstava o Janině Górniak, skautce a módní návrhářce

   Rekonstrukce turistické chaty na Kozubové už brzy bude hotová
   Květen112021

   Rekonstrukce turistické chaty na Kozubové už brzy bude hotová

   Renovaci provádějí z vlastních peněz
   Květen112021

   Renovaci provádějí z vlastních peněz

   Podívejte se, co pro vás připravilo Muzeum Třineckých železáren a města Třince
   Květen112021

   Podívejte se, co pro vás připravilo Muzeum Třineckých železáren a města Třince

   Podzimní várka piva z Těšína bude ochucená chmelem z Dębowce
   Květen102021

   Podzimní várka piva z Těšína bude ochucená chmelem z Dębowce

   Návrat žáků druhého stupně do školy
   Květen102021

   Návrat žáků druhého stupně do školy


   #KTOTYJESTEŚ

   REKLAMA
   REKLAMA

   ZWROT TV

   Ministerstvo Kultury Fundacja Fortissimo

   www.pzko.cz www.kc-cieszyn.pl

   Projekt byl realizován za finanční podpory Úřadu vlády České republiky a Rady vlády pro národnostní menšiny.
   Projekt finansowany ze środków Kancelarii Prezesa Rady Ministrów w ramach Zadania publicznego dotyczącego pomocy Polonii i Polakom za granicą.
   Publikacja wyraża jedynie poglądy autora/ów i nie może być utożsamiana z oficjalnym stanowiskiem Kancelarii Prezesa Rady Ministrów i Fundacji "Pomoc Polakom na Wschodzie".

   Website Security Test