Čtěte nás! Každý den nové informace!

  „Pastora Bogusława Kokotka znají lidé po celém Těšínském Slezsku“ – psali jsme ve Zwrotu před rokem v srpnu, kdy jsme čtenářům nabídli rozhovor s pastorem.

  – Jsem majitelem zvláštního genetického kódu, který mi nedovolí odpočívat – sdělil tehdy v rozhovoru. – Ale je to také zvláštní Boží milost. Proto budu sloužit Bohu a lidem tak dlouho, dokud to bude možné. Když mi dojdou síly, sám Bůh mi dá vědět, že je čas odejít.

  Bogusław Kokotek zemřel náhle v neděli 24. července. Byl pastorem, novinářem, politikem, aktivistou, jehož cílem bylo zlepšení polsko-českých vztahů. Pohřeb zesnulého se bude konat 29. července v 15 hod. v evangelickém kostele v Třinci.

  Narodil se 16. června 1949 v Třinci-Lyžbicích, v rodině polských evangelíků. Po ukončení základní školy v Třinci začal studovat na Polském gymnáziu v Českém Těšíně. V Třinci navštěvoval také nedělní školu, zpíval ve sboru evangelické mládeže, v umělecké škole se učil hrát na klavír.

  I když měl rád herectví, nakonec si vybral profesi učitele. V roce 1968 se rozhodl pro pedagogické studium na Ostravské univerzitě, ale i přes velmi dobré známky u přijímacího řízení, nebyl na školu přijat. Jelikož svůj zájem o herectví a učitelství mohl rozvíjet i jako teolog, přihlásil se na evangelickou-augsburskou fakultu v Bratislavě, kde také začal navštěvovat varhanní konzervatoř. V době normalizace musel z konzervatoře odejít. V Bratislavě studoval čtyři roky, jeden rok ve Varšavě, jeden semestr pak v Erlangen v Bavorsku.

  V září 1973 se stal duchovním Slezské církve evangelické augsburského vyznání. Začal pracovat v Komorní Lhotce, vzápětí dostal povolávací rozkaz do armády. Dvouletou základní vojenskou službu odsloužil, jak sám řekl, naštěstí u letectví, které tehdy bylo elitní vojenskou jednotkou. Nejdříve sloužil na letišti v Brně, pak v Pardubicích na velitelství letecké oblasti. Během vojenské služby se zúčastňoval hudebních soutěží a získal 2. místo v celostátní Vojenské soutěží kulturní činnosti.

  V roce 1977 se stal pastorem v Návsí a správcem farnosti v Hrádku. V letech 1986-1993 působil v Třanovicích, od roku 1991 byl zároveň správcem kostela Na Nivách v Českém Těšíně. V lednu 1996 byl vybrán na pastora českotěšínského sboru. V říjnu 2011 odešel do důchodu, jeho nástupcem se stal pastor Marcin Piętak.

  Bogusław Kokotek byl i novinářem – spolupracoval s evangelickými nakladatelstvími, mnoho let zastával post šéfredaktora „Kalendarza Ewangelickiego” i „Przyjaciela” (dříve „Przyjaciela Ludu”). Od roku 1993 byl moderátorem pořadu „Głos Chrześcijan”, který vysílala polská redakce Českého rozhlasu v Ostravě, následně v českotěšínské kabelové televizi byl jedním z moderátorů pořadu „Cieszyńskie minuty chrześcijańskie”, s jehož nápadem sám přišel. Spolupracoval také s rádiem TWR v Brně a TV Noe. Pro náš měsíčník psal fejetony.

  Jako předseda Towarzystwa Ewangelického w Republice Czeskiej zorganizoval nespočet koncertů, setkání, výletů. Nezřídka kulturní akce sám provázel slovem, bylo tomu tak i jubilejního koncertu u příležitosti 65. výročí Zwrotu. Stěžejní akci, kterou řadu let organizoval, byl Adventní koncert hudby a slova.

  V důchodu se pastor Kokotek začal angažovat i v komunální politice – stal se radním Třince, byl předsedou Komise pro národnostní menšiny u Městského úřadu v Třinci, taktéž předsedou Mediální komise u Městského úřadu v Českém Těšíně.

  – Jeho odchod znamená pro Třinec i mě osobně velkou a nenahraditelnou ztrátu. Chtěla bych tímto vyjádřit upřímnou soustrast manželce a celé jeho rodině. Pan Bohuslav Kokotek byl vážený, čestný, respektovaný, vždy klidný, milý a přátelský člověk s velkým srdcem. Svými křesťanskými postoji a činy dokázal pozitivně ovlivnit mezilidské vztahy ve městě, byl neodmyslitelným spojovacím článkem mezi menšinami v Třinci a řadě událostí dodával svou přítomností duchovní rozměr. Přispěl nenahraditelným způsobem k prohlubování česko-polských vztahů. Bude nám všem velmi chybět – uvedla starostka Třince Věra Palkovská.

  Štítky: , , , ,

   Komentáře

   Čtěte také


   Po stopách vislanské moderny
   Srpen052020

   Po stopách vislanské moderny

   V Jablunkově se konal sedmý ročník Blešího trhu
   Srpen022020

   V Jablunkově se konal sedmý ročník Blešího trhu

   Návštěvnické centrum na Šancích je už v provozu
   Červenec312020

   Návštěvnické centrum na Šancích je už v provozu

   V Životicích uctí památku zavražděných občanů německými nacisty
   Červenec302020

   V Životicích uctí památku zavražděných občanů německými nacisty

   10 tipů na víkend
   Červenec302020

   10 tipů na víkend

   Na Kozubové se konala tradiční pouť
   Červenec272020

   Na Kozubové se konala tradiční pouť

   Na pouť na Kozubové jednou z několika turistických tras
   Červenec252020

   Na pouť na Kozubové jednou z několika turistických tras

   Výstava starých pohlednic Visly probíhá v plenéru
   Červenec222020

   Výstava starých pohlednic Visly probíhá v plenéru


   #KTOTYJESTEŚ

   REKLAMA
   REKLAMA

   ZWROT TV

   Ministerstvo Kultury Fundacja Fortissimo

   www.pzko.cz www.kc-cieszyn.pl

   Projekt byl realizován za finanční podpory Úřadu vlády České republiky a Rady vlády pro národnostní menšiny.
   Projekt finansowany ze środków Kancelarii Prezesa Rady Ministrów w ramach Zadania publicznego dotyczącego pomocy Polonii i Polakom za granicą.
   Publikacja wyraża jedynie poglądy autora/ów i nie może być utożsamiana z oficjalnym stanowiskiem Kancelarii Prezesa Rady Ministrów i Fundacji "Pomoc Polakom na Wschodzie".

   Website Security Test