Halina Szczotka
E-mail: halina.szczotka@zwrot.cz
CIESZYN / Ve středu 26. února se v Muzeu Těšínského Slezska konalo další Šeršnikovo setkání. Tentokrát přednášku přednesl dr. Michał Kawulok – historik umění, vedoucí Muzea Beskyd Andrzeje Podżorského ve Visle. Tématem přednášky byla osobnost Adama Ciompy.
Krakovský umělec s těšínskými kořeny
Adam Ciompa (1901–1935) byl především spojen s krakovským uměleckým prostředím, kde v letech 1920–1925 studoval na Akademii výtvarných umění. Zabýval se malbou na plátno, grafikou, ilustrací a návrhem vitráží. Přestože jeho profesní život se odehrával hlavně v Krakově, měl také vazby na Těšínské Slezsko. Jeho otec, Paweł Ciompa, pocházel z Horních Tošanovic.
– Protože měl rodinu na Těšínském Slezsku, tak sem jezdil. A také zde realizoval zakázky. Kromě jeho velmi známé vitráže zobrazující sv. Petra a Pavla v evangelickém kostele ve Visle vytvořil také oltářní obraz pro evangelický kostel na Nivách v Českém Těšíně a dvě vitráže pro evangelický kostel v Bystřici zobrazující vzkříšení a smrt Krista – vyjmenovává Kawulok.
Mezi díly umělce se nacházely také těšínské krajiny. Během přednášky veřejnost například poznala grafiku zobrazující ulici Nové Město.
Všestranný tvůrce
Přednáška dr. Kawuloka představila Adama Ciompu nejen jako výtvarníka, ale také jako všestrannou osobnost, která se angažovala v kulturním životě evangelického prostředí v Krakově. Umělec organizoval kulturní setkání, přednášel a aktivně se účastnil uměleckých událostí. Po jeho náhlé a tragické smrti v roce 1935, kdy spadl ze stěny Lomnického štítu ve Vysokých Tatrách, si ho krakovské evangelické společenství připomnělo uspořádáním výstavy jeho umění a vzpomínkového setkání. Přednášející představil černobílé fotografie obrazů Adama Ciompy, protože se mu tehdy nepodařilo získat žádný originál.
Adam Ciompa byl také autorem literárních textů. Jedním z jeho nejznámějších děl je avantgardní román „Velká písmena“, který i přes uznání kritiků nenašel širší publikum kvůli své experimentální formě. Posmrtně byla vydána také kniha „Literární skicář“, obsahující krátké povídky s jednoduchým a jasným stylem.
Odkaz Adama Ciompy
Oba tituly jsou dostupné ve Slezské digitální knihovně. Nacházejí se také v Jagellonské knihovně.
Setkání vzbudilo velký zájem mezi účastníky, kteří měli možnost seznámit se s grafikami zobrazujícími těšínské krajiny a dozvědět se více o tvorbě umělce, jenž – ač zapomenutý širší veřejností – zanechal v kultuře regionu trvalou stopu.
Komentáře