TĚRLICKO, CIESZYN / Prkna z předválečné brány vedoucí na Żwirkowisko byla darována Muzeu Těšínského Slezska v Cieszyně. Po vyřízení všech úředních formalit byla čtyři prkna s nápisem „Żwirki i Wigury start do wieczności“ převezena do muzea 5. května 2023. Desky z předválečné brány budou vystaveny ve stálé expozici věnované dějinám 20. století na Těšínském Slezsku.

Prkna z předválečné brány již byla vystavena v rámci krátkodobých výstav, mimo jiné v Polském leteckém muzeu v Krakově a v Muzeu letectví v Dęblinu. Místní skupina Polského kulturně-osvětového svazu v Těrlicku-Kostelci se rozhodla věnovat cenný artefakt jako depozit Muzeu Těšínského Slezska v Cieszyně.

Tabule původně visely na bráně vedoucí na Žvirkovisko od roku 1933. Za druhé světové války je před nacisty ukryl Jozef Stebel – strážce památníku, učitel, bibliofil a společenský aktivista, spoluzakladatel předválečného výboru pro vybudování památníku Żwirkowisko a iniciátor jeho obnovení po válce.

„Pamětní prkna z brány předválečného Żwirkowiska jsou velmi cennou památkou pro lidi z místních skupin PZKO v Těrlicku a Stanislavicích a pro hospodáře Polského domu Żwirki a Wigury, kde byly dosud uchovávány. Vzhledem k jejich rozměrům nebyly součástí stálé expozice. Byly vystaveny v hlavním sále Polského domu při výročích tragédie letců Żwirky a Wigury. Ukazovali jsme je také návštěvníkům, kteří se zajímali zejména o historii Żwirkowiska,“ řekl Jan Przywara, správce památníku z těrlické skupiny PZKO.

„V loňském roce, v rámci oslav 90. výročí vítězství Żwirky a Wigury v letecké soutěži Challenge 1932 a jejich startu na věčnost, se desky dostaly na tematickou výstavu do Muzea letectví v Dęblinu a hned poté do Muzea Těšínského Slezska v Cieszyně. V září se vrátily do Těrlicka na oslavy 90. výročí. Tento zájem o desky přiměl představenstvo MS PZKO Těrlicko-Kostelec k rozhodnutí věnovat desky muzeu. Po konzultaci s ředitelkou Irenou Frenchovou bylo rozhodnuto předat desky Muzeu Těšínského Slezska, kde jsou již vystaveny velmi cenné památky – bunda Franciszka Żwirky, ve které zahynul v lese v Dolním Těrlicku, nebo zbytky opláštění letounu RWD-6,“ dodal Jan Przywara.

Jak dodal správce památníku, rozhodnutí darovat prkna uspíšila i skutečnost, že v Polském domě Żwirki i Wigury začala rekonstrukce, která si vyžádá přesun inventáře.

Prkna byla dána do muzea na pět let

Prkna z předválečné brány byla Muzeu Těšínského Slezska předána do depozitu na pět let – to znamená, že místní skupina Polského kulturně-osvětového svazu v Těrlicku-Kostelci bude prkna nadále vlastnit, zatímco muzeum se bude o cenný artefakt starat.

Exponát s takovým obsahem je snem každého muzejníka

„Je nám ctí, že prkna z brány na Žwirkovisku budeme moci představit v těšínském muzeu ve stálé expozici! Jsme vděčni za důvěru, která stojí za tím, že nám tyto těrlické památky svěřili. Ve sbírkách muzea se nachází i bunda kapitána Żwirky, takže kontext bude senzační. Předmět je působivý, dojem nepochybně udělá! V pozadí příběhu velkolepého meziválečného činu a následné tragédie bude samozřejmě příběh Poláků ze Zaolší, tehdy i dnes. Exponát nesoucí tolik obsahu je snem každého muzejníka, a proto mi dovolte ještě jednou poděkovat předsedkyni místní skupiny PZKO paní Elżbietě Štěrbě-Molendě a panu Janu Przywarovi za souhlas s darováním desek Muzeu Těšínského Slezska! Vždyť právě v Těšínském Slezsku se to všechno stalo…“, řekla Irena French, ředitelka Muzea Těšínského Slezska v Cieszyně.

KomentářeCZYTAJ RÓWNIEŻREKLAMA Walizki

REKLAMA
Ministerstvo Kultury Fundacja Fortissimo

www.pzko.cz www.kc-cieszyn.pl

Projekt byl realizován za finanční podpory Úřadu vlády České republiky a Rady vlády pro národnostní menšiny.
Projekt finansowany ze środków Kancelarii Prezesa Rady Ministrów w ramach konkursu Polonia i Polacy za Granicą 2023.
Publikacja wyraża jedynie poglądy autora/ów i nie może być utożsamiana z oficjalnym stanowiskiem Kancelarii Prezesa Rady Ministrów oraz Fundacji Pomoc Polakom na Wschodzie im. Jana Olszewskiego.