STŘÍTEŽ / Oslava 75. výročí Polského kulturně-osvětového svazu v České republice se nekonala v malém Domě PZKO ve Stříteži, ale v Kulturním domě. Přesto ve velkém sále chyběla místa k sezení.

Takto početné publikum přilákala vystoupení místních dětí a ochotnického divadla z Komorní Lhotky. Přišlo více než 200 lidí. Akce se konala v sobotu 5. listopadu.

Místní skupina PZKO ve Stříteži má hodně nástupců

Polské děti ze Stříteže chodí do Základní školy a mateřské školy s polským jazykem vyučovacím Jana Kubisze v Hnojníku. K 75. výročí založení Místní skupiny Polského kulturně-osvětového svazu ve Stříteží si starší žáci připravili recitaci, která přiblížila dějiny organizace. Mladší děti mezitím přednesly básničky a písničky převážně na téma podzim.

„Během programu bylo vidět, kolik potenciálních mladých členů má naše organizace, a to nás všechny velmi těší,“ řekla Grażyna Sikora, ředitelka školy v Hnojníku.

„Vidíme spoustu aktivních lidí v čele s předsedkyní, která by mohla svou energii rozdávat všem. A ona ji opravdu rozdává. Přeji celému spolku hodně zdraví, štěstí a mnoho dalších skvělých nápadů,“ pokračoval Sikora.

Diváci byli nadšení představením amatérského divadelního souboru z Komorní Lhotky

O představení s názvem „Dyć jo se żyniym“ jsme psali u příležitosti jeho premiéry.

Vyznamenaní členové

Květiny obdržel dlouholetý předseda sdružení Franciszek Kowalczyk s manželkou Wiktorií, dlouholetá pokladní Anna Pawera a dlouholetá vedoucí dětských souborů Aurelia Szkuta. Současné vedení spolku v čele s Halinou Zawadzkou jim touto cestou poděkovalo za jejich dlouholetou dobrovolnou práci.

Výhercům výtvarné soutěže byly uděleny ceny

Akce byla také skvělou příležitostí ocenit na pódiu vítěze výtvarné soutěže. Tématem prací byl podzim. Mezi dvěma dějstvími představení si všichni s potěšením prohlédli vystavené práce účastníků soutěže.

Vítězové obdrželi diplomy a ceny věnované Generálním konzulátem Polské republiky v Ostravě. Výherci se stali:
V kategorii 1.-5. třída: Jakub Juráš – 1. třída, Dorota Žylová – 2. třída, Magdalena Gabzdyl – 3. třída, Paulína Kultanová – 3. třída, Tereza Pollak – 4. třída, Gabriela Lipowska – 5. třída, Bára Smilovská – 5. třída.
V kategorii 6.-9. tříd: Nela Petrovská – 7. třída, Viola Romanová – 7. třída, Klaudia Romanová – 7. třída, Daniela Čudek – 8. třída, Jakub Ujka – 8. třída.

„Do budoucna plánujeme výtvarnou soutěž rozšířit. Vždy ji vyhlašujeme pouze ve škole v Hnojníku. A od příštího roku ji plánujeme rozšířit i na českou školu ve Střížeži. To přiláká české rodiče. Zlepší to náš image v obci,“ řekla naší redakci Halina Zawadzka.

Děti se mohly zúčastnit výtvarných dílen

Děti se během představení nenudily. Organizátoři pro ně připravili zajímavé aktivity. Během výtvarných dílen vyráběli nejrůznější předměty, které souvisely s podzimem.

KomentářeCZYTAJ RÓWNIEŻREKLAMA

REKLAMA
Ministerstvo Kultury Fundacja Fortissimo

www.pzko.cz www.kc-cieszyn.pl

Projekt byl realizován za finanční podpory Úřadu vlády České republiky a Rady vlády pro národnostní menšiny.
Projekt finansowany ze środków Kancelarii Prezesa Rady Ministrów w ramach konkursu Polonia i Polacy za Granicą 2023.
Publikacja wyraża jedynie poglądy autora/ów i nie może być utożsamiana z oficjalnym stanowiskiem Kancelarii Prezesa Rady Ministrów oraz Fundacji Pomoc Polakom na Wschodzie im. Jana Olszewskiego.