E-mail: redaktor@zwrot.cz

KARVINA / Ve sváteční ráno 28. září se kostel svatého Petra z Alkantary skvěl na pozadí zničené staré Karviné. Právě před touto jedinou dochovanou stavbou z kdysi tak krásné obce se sešla skupina členů PZKO z Karviné-Ráje, aby si při procházce připomněli architekturu dnes již zaniklého města.

Vedoucí výletu Henryk Cachel na místě nabídl účastníkům výlet do Mexika a Nového Yorku (tehdejší čtvrti Karviné). Procházíme podél kolejí bývalé tramvajové trati Karviná-Ostrava, kolem zastávky Centrum, hospody Gritner, zahradní restaurace Baier a dělnického domu „Praca“. Poté dojdeme až do Havlíčkovy ulice, na místo bývalých obchodů Žižka, Molenda a Fill.

Naše procházka pokračuje ulicí 1. máje, kolem kina Lido, pekárny Feikis až k restauraci Revenda vedle dolu Hohenegger. Pak jdeme po Partyzánské ulici, kde byly kolonie Nový York, Mexiko, Fornerowka s polskou lidovou školou, mateřskou školou, českou školou. Dojdeme k evangelickému hřbitovu se zřícenou kaplí. Jakmile jsme se tam ocitli, ocenili jsme obrovskou práci členů „Olza Pro“ a mnoha dalších, kteří se snaží zachránit toto místo před zapomněním.

Obchody, taverny, restaurace…

Cesta zpět vede kolem dolu Barbara (dříve Rakousko). Je dobře, že se město a provincie snaží tuto revitalizovanou část oživit pořádáním festivalů a dalších kulturních akcí.

Naše procházka pokračuje Slezskou ulicí a ulicí Svobody, kde dříve stávala restaurace Doležal, obchody Kapias a Kotula a pekárna Seibert. Vedle teplárny UZK narazíme na pamětní desku vězňů německých zajateckých táborů, kteří v nelidských podmínkách stavěli základy teplárny.

Pokračujeme ulicemi Sv. Čecha a Havlíčka. Průvodce ukazuje místa, kde se nacházel Dělnický dům v Rajkové kolonii, Kunzův hostinec, arcivévodská nemocnice u Baiera, kaple s márnicí, Bieleszův obchod, restaurace Ruczka, dům malíře F. Świdera, obchod Strzyż, lékárna.

Místa známá z dětství a mládí

Na každém z výše uvedených míst se zastavíme a prohlédneme si fotografickou dokumentaci Henryka Cachla. Někteří vidí tyto objekty očima své fantazie, jiní si je pamatují ještě z dětství, spojují si je s osobními vzpomínkami a sdílejí je.

A tak trochu unavení, ale plni dojmů přicházíme do bývalého parku Domu Sdružení katolických dělníků „Praca“, kde se mimo jiné konaly radovánky, květnové slavnosti a sportovní soutěže. V samotném domě se konala představení a další akce polských škol a spolků. Jako hosté vystupovala divadla z Polska. Tady na nás čeká táborák, kde si při opékání buřtů sdělujeme své pozitivní dojmy z téměř čtyřhodinové procházky.

Poděkování

Zvláštní poděkování patří našemu průvodci Henryku Cachlovi ze sdružení Olza pro. Sdružení propaguje místa, která jsou zapomenutá a důležitá pro naši národnostní menšinu, a připomíná, že Karviná byla před sto lety prosperujícím centrem polského komunitního života.

Přejeme sdružení a jeho členům mnoho sil a energie k naplnění jejich chvályhodných cílů. A my, členové MK PZKO Karviná-Ráj, se těšíme na další vycházky po dalších čtvrtích kdysi půvabné Karviné.

Jadwiga Palowska

Komentáře


Čtěte také


Zábava až do rána. Ples pořádala bystřická polská škola
Únor032023

Zábava až do rána. Ples pořádala bystřická polská škola

10 tipů na víkend
Únor022023

10 tipů na víkend

Z redakční pošty: Novoroční setkání v Hnojníku
Leden312023

Z redakční pošty: Novoroční setkání v Hnojníku

Naplánujte si s námi víkend. Nejzajímavější události na Těšínském Slezsku
Leden262023

Naplánujte si s námi víkend. Nejzajímavější události na Těšínském Slezsku

Beskid Śląski shrnul uplynulý rok. Podívejte se, co plánuje letos!
Leden252023

Beskid Śląski shrnul uplynulý rok. Podívejte se, co plánuje letos!

Clanek
Leden222023

František Kowolowski vystavuje v Trisii

10 tipů na víkend
Leden192023

10 tipů na víkend

Začal soudní proces s Andrzejem Poczobutem. Společné prohlášení předsedů výborů Sejmu a Senátu
Leden162023

Začal soudní proces s Andrzejem Poczobutem. Společné prohlášení předsedů výborů Sejmu a Senátu

Ministerstvo Kultury Fundacja Fortissimo

www.pzko.cz www.kc-cieszyn.pl

Projekt byl realizován za finanční podpory Úřadu vlády České republiky a Rady vlády pro národnostní menšiny.
Projekt finansowany ze środków Kancelarii Prezesa Rady Ministrów w ramach konkursu Polonia i Polacy za Granicą 2022.
Publikacja wyraża jedynie poglądy autora/ów i nie może być utożsamiana z oficjalnym stanowiskiem Kancelarii Prezesa Rady Ministrów oraz Fundacji Pomoc Polakom na Wschodzie.