HORNÍ ŽUKOV / V našem regionu je mnoho zajímavých, ale málo známých míst. Jedním z nich je památník císaře Františka Josefa I. v Horním Žukově na soukromém pozemku Danuty a Vladimíra Řezníčkových. Členové MS PZKO Český Těšín-Centrum se rozhodli tuto památku navštívit.

„Když jsme v květnu pořádali výlet do jižních Čech, jeli s námi poprvé i manželé Řezníčkovi. Vyprávěli nám o císařově památníku, který se nachází v jejich zahradě, a pak nás pozvali na návštěvu. Rádi jsme nabídku přijali a v září se vydali do Žukova,“ říká hlavní organizátorka zájezdu, místopředsedkyně spolku Ewa Sikora.

Grunt Stefania

Navzdory proměnlivému počasí se sešla poměrně početná skupina dobrovolníků, kteří byli velmi mile a srdečně přivítáni majiteli „Gruntu Stefania“. Prohlédli si památník připomínající pobyt císaře Františka Josefa a dozvěděli se mnoho zajímavých informací.

Celý pozemek má rozlohu 37 hektarů, je krásně udržovaný a památník se nachází v parku, který založil dědeček paní Danuty Karol Junga, aktivista, politik a zemědělec. Na památníku je vyryt nápis: Památka čtyřnásobného průjezdu Nejjasnějšího pána Františka Josefa I. během císařských manévrů 31. 8. a 11. 9. 1906.

Císař byl v Těšínském Slezsku čtyřikrát

Je známo, že panovník navštívil náš region čtyřikrát, naposledy na přelomu srpna a září 1906 v rámci vojenských manévrů v Těšínském Slezsku.

„Z tohoto místa, z tohoto kopce, odkud je nádherný výhled do všech světových stran, velel císař vojenským manévrům. Tato skutečnost je zaznamenána v dokumentech,“ říká Vladimír. Tehdy byl majitelem panství Jozef Junga, starosta Horního Žukova a Danutin pradědeček, který pozval císaře na pohoštění. „Císař přijal pozvání a poobědval v naší jídelně, na což jsme nesmírně hrdí,“ dodává paní Danuta.

Rodina Jungových

Za zmínku stojí, že Jungův statek byl postaven kolem roku 1860 v centru Horního Žukova. Syn Jozefa Jungy Karol byl ve 20. letech 20. století členem polského sejmu, později byl československou vládou nominován do Moravskoslezského zemského národního výboru jako zástupce polského obyvatelstva v Československu. Stejně jako jeho otec zastával ve své rodné obci funkci starosty. Za druhé světové války byl zatčen gestapem a zemřel v roce 1943 ve vězení v Katovicích.

Manželé Řezníčkovi žijí v Žukové od roku 1994, kdy se sem přestěhovali z Prahy. „Poprvé jsem tu byl v roce 1969, to tu byl ještě státní statek a moje budoucí žena mi ukázala celý statek svých předků, procházeli jsme se a ani v nejdivočejších snech mě nenapadlo, že se za pár let přestěhuji z Prahy a usadím se v Žukově,“ směje se pan Vladimír.

Nemovitost získali v restituci, nastěhovali se do ní v roce 1994. Nádherně zrenovovali sídlo svých předků, kteří by na něj byli, kdyby ho viděli nyní, pravděpodobně velmi pyšní.

Návštěvníci ohromeni

„Velmi na mě zapůsobilo, že na soukromém pozemku, v soukromé zahradě, je tak krásně udržovaný památník císaře. Nevěděla jsem o tom, bylo to pro mě příjemné překvapení, stejně jako přátelské přijetí hostitelů,“ řekla Janina Hławiczka z Puńcówa, příznivkyně Těšínské MS PZKO, která se pravidelně účastní jejích akcí.

„Stálo za to sem přijet, o památníku jsme věděli, byli jsme tu snad před třiceti lety a viděli jsme ho jen přes plot. V té době byl ještě na jiném místě a byl zde statek. Jednou jsme přivedli profesora Edwarda Kaima, který žil v Žukově, ale ten o památníku vůbec nic nevěděl, bylo to pro něj velké překvapení,“ vzpomínají Danuta a Bronisław Wachtarczykovi.

Zářijový tematický výlet MSK PZKO Český Těšín-Centrum se velmi povedl a jeho účastníci už přemýšlejí, co objeví příště.

Komentáře



CZYTAJ RÓWNIEŻ



Ministerstvo Kultury Fundacja Fortissimo

www.pzko.cz www.kc-cieszyn.pl

Projekt byl realizován za finanční podpory Úřadu vlády České republiky a Rady vlády pro národnostní menšiny.
Projekt finansowany ze środków Ministerstwa Spraw Zagranicznych w ramach konkursu pn. Polonia i Polacy za granicą 2023 ogłoszonego przez Kancelarię Prezesa Rady Ministrów.
Publikacja wyraża jedynie poglądy autora/autorów i nie może być utożsamiana z oficjalnym stanowiskiem Ministerstwa Spraw Zagranicznych oraz Fundacji Pomoc Polakom na Wschodzie im. Jana Olszewskiego