E-mail: halina.szczotka@zwrot.cz

HORNÍ ŽUKOV / V našem regionu je mnoho zajímavých, ale málo známých míst. Jedním z nich je památník císaře Františka Josefa I. v Horním Žukově na soukromém pozemku Danuty a Vladimíra Řezníčkových. Členové MS PZKO Český Těšín-Centrum se rozhodli tuto památku navštívit.

„Když jsme v květnu pořádali výlet do jižních Čech, jeli s námi poprvé i manželé Řezníčkovi. Vyprávěli nám o císařově památníku, který se nachází v jejich zahradě, a pak nás pozvali na návštěvu. Rádi jsme nabídku přijali a v září se vydali do Žukova,“ říká hlavní organizátorka zájezdu, místopředsedkyně spolku Ewa Sikora.

Grunt Stefania

Navzdory proměnlivému počasí se sešla poměrně početná skupina dobrovolníků, kteří byli velmi mile a srdečně přivítáni majiteli „Gruntu Stefania“. Prohlédli si památník připomínající pobyt císaře Františka Josefa a dozvěděli se mnoho zajímavých informací.

Celý pozemek má rozlohu 37 hektarů, je krásně udržovaný a památník se nachází v parku, který založil dědeček paní Danuty Karol Junga, aktivista, politik a zemědělec. Na památníku je vyryt nápis: Památka čtyřnásobného průjezdu Nejjasnějšího pána Františka Josefa I. během císařských manévrů 31. 8. a 11. 9. 1906.

Císař byl v Těšínském Slezsku čtyřikrát

Je známo, že panovník navštívil náš region čtyřikrát, naposledy na přelomu srpna a září 1906 v rámci vojenských manévrů v Těšínském Slezsku.

„Z tohoto místa, z tohoto kopce, odkud je nádherný výhled do všech světových stran, velel císař vojenským manévrům. Tato skutečnost je zaznamenána v dokumentech,“ říká Vladimír. Tehdy byl majitelem panství Jozef Junga, starosta Horního Žukova a Danutin pradědeček, který pozval císaře na pohoštění. „Císař přijal pozvání a poobědval v naší jídelně, na což jsme nesmírně hrdí,“ dodává paní Danuta.

Rodina Jungových

Za zmínku stojí, že Jungův statek byl postaven kolem roku 1860 v centru Horního Žukova. Syn Jozefa Jungy Karol byl ve 20. letech 20. století členem polského sejmu, později byl československou vládou nominován do Moravskoslezského zemského národního výboru jako zástupce polského obyvatelstva v Československu. Stejně jako jeho otec zastával ve své rodné obci funkci starosty. Za druhé světové války byl zatčen gestapem a zemřel v roce 1943 ve vězení v Katovicích.

Manželé Řezníčkovi žijí v Žukové od roku 1994, kdy se sem přestěhovali z Prahy. „Poprvé jsem tu byl v roce 1969, to tu byl ještě státní statek a moje budoucí žena mi ukázala celý statek svých předků, procházeli jsme se a ani v nejdivočejších snech mě nenapadlo, že se za pár let přestěhuji z Prahy a usadím se v Žukově,“ směje se pan Vladimír.

Nemovitost získali v restituci, nastěhovali se do ní v roce 1994. Nádherně zrenovovali sídlo svých předků, kteří by na něj byli, kdyby ho viděli nyní, pravděpodobně velmi pyšní.

Návštěvníci ohromeni

„Velmi na mě zapůsobilo, že na soukromém pozemku, v soukromé zahradě, je tak krásně udržovaný památník císaře. Nevěděla jsem o tom, bylo to pro mě příjemné překvapení, stejně jako přátelské přijetí hostitelů,“ řekla Janina Hławiczka z Puńcówa, příznivkyně Těšínské MS PZKO, která se pravidelně účastní jejích akcí.

„Stálo za to sem přijet, o památníku jsme věděli, byli jsme tu snad před třiceti lety a viděli jsme ho jen přes plot. V té době byl ještě na jiném místě a byl zde statek. Jednou jsme přivedli profesora Edwarda Kaima, který žil v Žukově, ale ten o památníku vůbec nic nevěděl, bylo to pro něj velké překvapení,“ vzpomínají Danuta a Bronisław Wachtarczykovi.

Zářijový tematický výlet MSK PZKO Český Těšín-Centrum se velmi povedl a jeho účastníci už přemýšlejí, co objeví příště.

Komentáře


Čtěte také


10 tipů na víkend
Prosinec012022

10 tipů na víkend

Skvělá párty. Tři koncerty během jednoho večera. Taková byla „Střelniční ve zvucích“
Listopad302022

Skvělá párty. Tři koncerty během jednoho večera. Taková byla „Střelniční ve zvucích“

Škola v  Dolní  Lomné připravila adventní jarmark. Spojila tři generace
Listopad292022

Škola v Dolní Lomné připravila adventní jarmark. Spojila tři generace

Hledání předků z Ostravy. Možná nám můžete pomoci?
Listopad292022

Hledání předků z Ostravy. Možná nám můžete pomoci?

Mateřská škola v Oldřichovicích funguje již 95 let. Učitelky a děti připravily kouzelný večer
Listopad282022

Mateřská škola v Oldřichovicích funguje již 95 let. Učitelky a děti připravily kouzelný večer

Virtuální bitva o Zaolší. Mladí lidé změří své síly v e-sportovním turnaji
Listopad282022

Virtuální bitva o Zaolší. Mladí lidé změří své síly v e-sportovním turnaji

10 tipů na víkend
Listopad242022

10 tipů na víkend

Vánoční trhy v Polsku. Kam můžete vyrazit?
Listopad222022

Vánoční trhy v Polsku. Kam můžete vyrazit?

Ministerstvo Kultury Fundacja Fortissimo

www.pzko.cz www.kc-cieszyn.pl

Projekt byl realizován za finanční podpory Úřadu vlády České republiky a Rady vlády pro národnostní menšiny.
Projekt finansowany ze środków Kancelarii Prezesa Rady Ministrów w ramach konkursu Polonia i Polacy za Granicą 2021.
Publikacja wyraża jedynie poglądy autora/ów i nie może być utożsamiana z oficjalnym stanowiskiem Kancelarii Prezesa Rady Ministrów oraz Fundacji Pomoc Polakom na Wschodzie.