NYDEK / Přestože oficiální otevření zrekonstruované Dřeviónky v Nýdku je plánováno až na jaro, její dveře byly otevřeny již 1. července.

Při návštěvě Nýdku se rozhodně vyplatí prohlédnout si zde připravené výstavy nebo vyhledat informace v informačním centru, které se zde nachází. Budova se oficiálně nazývá Dřeviónka.

Dřeviónka je rekonstrukcí, tedy věrnou replikou dřevěné chalupy z roku 1848, která na tomto místě stála. Věrná kopie budovy, která na tomto místě kdysi stála, bude nyní sloužit nové funkci. Bude v ní umístěno muzeum zachycující život na venkovském statku v 19. a 20. století. V budově bude také turistické informační centrum.

Hospodářské budovy v sousedství bývalého statku byly rovněž zrekonstruovány a nyní mohou plnit nové funkce. V bývalém chlévě a stodole je dostatek prostoru pro pořádání různých seminářů, setkání, konferencí i soukromých rodinných akcí.

Rekonstrukce z peněz Evropské unie

Rekonstrukce Dřeviónky byla umožněna díky grantu Evropské unie. Stavba budovy stála necelých 12 milionů korun. Devadesát procent bylo hrazeno z dotace, zbytek byl financován z obecního rozpočtu.

Dřeviónka byla postavena v rámci společného projektu Nýdku a Vendryně se dvěma obcemi na polské straně: Goleszów a Jasienica.

Turistické informační centrum, které zde sídlí, bude proto propagovat turistické zajímavosti na obou stranách hraničního pásma Čantorie, zejména společně realizované projekty, jako jsou tematické stezky spojující obce na obou stranách současné hranice.

Výstava o polském školství

Tuto sobotu 10. září od 15 hodin bude v Dřeviónce otevřena výstava o polském školství v Nýdku. Připravujeme reportáž z otevření.

Na 21. září v 17 hodin je naplánována vernisáž výstavy „Kolébka průmyslu na Těšínském Slezsku“.

(indi)

KomentářeCZYTAJ RÓWNIEŻREKLAMA Walizki

REKLAMA
Ministerstvo Kultury Fundacja Fortissimo

www.pzko.cz www.kc-cieszyn.pl

Projekt byl realizován za finanční podpory Úřadu vlády České republiky a Rady vlády pro národnostní menšiny.
Projekt finansowany ze środków Kancelarii Prezesa Rady Ministrów w ramach konkursu Polonia i Polacy za Granicą 2023.
Publikacja wyraża jedynie poglądy autora/ów i nie może być utożsamiana z oficjalnym stanowiskiem Kancelarii Prezesa Rady Ministrów oraz Fundacji Pomoc Polakom na Wschodzie im. Jana Olszewskiego.