REGION / V sobotu dopoledne začal XXII. ročník Mezinárodního katyňského motorkářského srazu pojmenovaného po veliteli Wiktoru Wegrzynovi. Účastníci se vydali na trasu přes Českou republiku, Slovensko, Rakousko, Maďarsko, Rumunsko a Moldavsko.

Večer se nejprve vydali na Žwirkovisko, kde uctili památku polských letců Franciszka Żwirky a Stanisława Wigury, kteří zde zahynuli při letecké nehodě 11. září 1932.

Ceremonie na Kontešinci

Později více než padesát motorek dorazilo do Českého Těšína na Kontešinec. Účastníci srazu společně s členy Katyňské rodiny v České republice uctili památku obyvatel Těšínského Slezska, obětí katyňského masakru, a položili květiny a svíčky ke katyňským deskám.

Jménem Katyňské rodiny přivítala účastníky katyňského srazu Janina Marek, členka představenstva Katyňské rodiny v České republice.

„Setkáváme se, abychom uctili památku polských důstojníků a policistů zavražděných v dubnu 1940 v Sovětském svazu. Odešli bojovat za Polsko a tady zůstaly osiřelé rodiny, žijící téměř padesát let v nejistotě, bez možnosti zapálit svíčku a položit květiny na hrob, hledající své blízké. Rodiny, které tehdejší režim obelhal,“ vzpomíná na osudy Poláků ze Zaolší Janina Marek.

Po stopách polských králů

V letošním roce se kvůli probíhající válce a politické situaci v Rusku a na Ukrajině nemohli účastníci srazu vydat na tradiční místa spojená s katyňským masakrem v Bělorusku, Rusku a na Ukrajině.

„Tentokrát nepojedeme do Katyně jako každý rok. Letos se vydáme po stopách polských králů. V neděli budeme na Kahlenbergu, kde chceme uctít památku Jana III Sobieského, a pak se chystáme k místu druhé Sobieského bitvy u Parkanů. Dalším místem spojeným s polským králem je rodiště Stefana Batoryho v Rumunsku. A v bulharské Varně navštívíme mauzoleum Vladislava Varnenčika,“ řekl velitel trasy Bronislaw Biel.

Celý sraz je dlouhý více než 5 500 kilometrů. Motorkáři stráví na cestách dva týdny.

KomentářeCZYTAJ RÓWNIEŻREKLAMA

REKLAMA
Ministerstvo Kultury Fundacja Fortissimo

www.pzko.cz www.kc-cieszyn.pl

Projekt byl realizován za finanční podpory Úřadu vlády České republiky a Rady vlády pro národnostní menšiny.
Projekt finansowany ze środków Kancelarii Prezesa Rady Ministrów w ramach konkursu Polonia i Polacy za Granicą 2022.
Publikacja wyraża jedynie poglądy autora/ów i nie może być utożsamiana z oficjalnym stanowiskiem Kancelarii Prezesa Rady Ministrów oraz Fundacji Pomoc Polakom na Wschodzie.