Čtěte nás! Každý den nové informace!

MILÍKOV / Tradiční pouť na Kozubové začíná již tuto neděli. Mše v češtině začíná v 9.00 hodin, bohoslužba v polštině v 11.00 hodin.

Na Kozubovou je možno se vypravit jednou z několika tras, pěšky nebo na horském kole. O trase z Dolní Lomné, která vede kolem turistické chaty na Kamenitém, jsme psali zde: https://cs.zwrot.cz/2020/07/na-kozubovou-pres-kamenity/

Ti, kteří se rozhodnou vydat se na Kozubovou od nádraží v Návsí (Jablunkov – Návsí), musí zdolat devítíkilometrovou trasu označenou žlutými značkami.

U železniční stanice v Bocanovicích začíná trasa v délce 7 kilometrů označena zeleně. Prochází vrcholky Malá Kikula a Malá Kyčera. Turisty, kteří se vypraví na pouť z Milíkova – rozcestí, čeká úsek v délce 4,5 kilometru (nejprve 1,5 kilometru po modré, poté 3 kilometry po žluté).

Než na Kozubové došlo k výstavbě turistické chaty

Kozubové se kdysi říkalo Polská hora. Stalo se tak díky turistické chatě, kterou zde v letech 1928 – 1929 s typicky pro předválečnou generaci obětavostí a elánem vystavěli polští turisté v tehdejším Československu.

Jak uvedl Tadeusz Rabin v publikaci PTTS Polskie Towarzystwo Turystyczno-Sportowe „Beskid Śląski” (Polská společnost turisticko-sportovní „Beskid Śląski”) v České republice vydané v roce 2011 u příležitosti 90. výročí organizace, jedním z hlavních cílů vzniklého v roce 1922 „Beskidu Śląskiego” a jeho spoluzakladatele a dlouholetého předsedy Władysława Wójcika z Orlové byla výstavba vlastní základny k provozování turistiky a sportovních aktivit.

Rozhodnutí o výstavbě turistické chaty

Když padlo rozhodnutí o výstavbě turistické chaty na Kozubové, spolek zakoupil na tomto vrchu parcely od několika staroúsedlíků z Milíkova. Byli to Józef Sikora, Paweł a Anna Sikorovi, Jerzy a Zuzanna Ulichovi, Paweł a Zuzanna Szkanderovi, Jerzy a Anna Lisztwanovi a Jan Mrózek. Než se začalo stavět, bylo třeba postavit cestu z Milíkova na Kozubovou v délce čtyř kilometrů.

Potom se přistoupilo k těžbě kamene ze dvou vlastních kamenolomů. V letech 1926-1927 se organizace soustředila na shánění financí a stavebního materiálu, jehož největšími dárci byli majitel cihelny ve Svibici Jan Górniak a majitel vápenky v Dolní Líštné Jan Jaś.

Devatenáctého srpna 1928 se konala slavnost posvěcení základního kamene. Stavební práce podle projektu architekta Eduarda Dawida z Českého Těšína řídil stavitel Jan Kisza z Ropice. Mnoho členů nezištně pomáhalo na stavbě. Již 8. září 1929 se konalo slavnostní otevření a posvěcení budovy za účasti tisíců lidí.

Ubytovací kapacity pro dvě stě turistů

Chata nabízela ubytování pro 62 osob ve 13 pokojích, pro větší skupiny pak ve 2 ložnicích v podkroví. V budově se nacházela jídelna s výčepem a kuchyni s potřebným vybavením. Poblíž stala hospodářská budova a menší stodola. Polští turisté vyhloubili také dvě studny, založili rybník, vysázeli osm tisíc stromků, vyrovnali a připravili k dalšímu využití pole o rozloze 1,5 hektaru v sousedství chaty. V budově, včetně ložnic v podkroví a v hospodářské budově, našlo ubytování na dvě stě turistů.

Kromě toho členové sdružení postavili sedm skokanských můstků. Dva z nich zprovoznili na Kozubové, zbývajících pět v Milíkově, Dolní Líštné, Hrádku, Písku a Komorní Lhotce. Věnovali také stavební parcelu na výstavbu kaple sv. Anny, která vyrostla v roce 1937 na Kozubové poblíž turistické chaty. Iniciátorem výstavby a ve značné míře také sponzorem byl probošt Rudolf Płoszek z Hnojníku, tehdejší první místopředseda sdružení. V roce 1938 zajistil ze svých prostředků také telefonní spojení s Kozubovou.

Těžké období německé okupace

Během německé okupace Rudolf Płoszek zemřel v domácím vězení. Němci zavraždili také předsedu Władysława Wójcika, kterého předtím poslali do koncentračního tábora v Gusenu. Rukou okupantů přišli o život rovněž druhý místopředseda Teodor Guziur, tajemník Jan Pytlik, zástupce tajemníka Józef Dadok, pokladník Teodor Knab, Jan Górniak a řada dalších členů spolku „Beskid Śląski”.

Koncem války v chatě na Kozubové pobývali němečtí vojáci, kteří ji vydrancovali. V roce 1945 členové sdružení obnovili svou činnost, mohli však působit pouze do roku 1948. Navíc 9. února 1973 chatu zničil požár. Ta nynější z roku 1984, kterou postavila společnost Kovona Karviná, zdaleka nezapadá do horské krajiny tak, jako ta původní.

V roce 1991 „Beskid Śląski” opět zahajíl svou činnost.

(gam)

Komentáře


Čtěte také


Nová linka cyklobusu usnadní dopravu do Beskyd z Českého Těšína i Třince
Červen102021

Nová linka cyklobusu usnadní dopravu do Beskyd z Českého Těšína i Třince

Zelená škola v Komorní Lhotce
Červen102021

Zelená škola v Komorní Lhotce

Ustroňská noc muzeí se letos uskuteční podruhé
Červen092021

Ustroňská noc muzeí se letos uskuteční podruhé

Vraždy, svatby, rozmary počasí před lety (5)
Červen092021

Vraždy, svatby, rozmary počasí před lety (5)

Prezidentský zámeček ve Wisle je nadále uzavřen
Červen082021

Prezidentský zámeček ve Wisle je nadále uzavřen

Fest regionální večer v Třinci
Červen082021

Fest regionální večer v Třinci

Slavnost svěcení dřevěného kostelíku v Gutech na fotkách Mariana Siedlaczka
Červen062021

Slavnost svěcení dřevěného kostelíku v Gutech na fotkách Mariana Siedlaczka

Profesor Aleksander Krawczuk se dožívá 99 let
Červen062021

Profesor Aleksander Krawczuk se dožívá 99 let


#KTOTYJESTEŚ

REKLAMA
REKLAMA

ZWROT TV

Ministerstvo Kultury Fundacja Fortissimo

www.pzko.cz www.kc-cieszyn.pl

Projekt byl realizován za finanční podpory Úřadu vlády České republiky a Rady vlády pro národnostní menšiny.
Projekt finansowany ze środków Kancelarii Prezesa Rady Ministrów w ramach Zadania publicznego dotyczącego pomocy Polonii i Polakom za granicą.
Publikacja wyraża jedynie poglądy autora/ów i nie może być utożsamiana z oficjalnym stanowiskiem Kancelarii Prezesa Rady Ministrów i Fundacji "Pomoc Polakom na Wschodzie".

Website Security Test