Čtěte nás! Každý den nové informace!

MILÍKOV / Tradiční pouť na Kozubové začíná již tuto neděli. Mše v češtině začíná v 9.00 hodin, bohoslužba v polštině v 11.00 hodin.

Na Kozubovou je možno se vypravit jednou z několika tras, pěšky nebo na horském kole. O trase z Dolní Lomné, která vede kolem turistické chaty na Kamenitém, jsme psali zde: https://cs.zwrot.cz/2020/07/na-kozubovou-pres-kamenity/

Ti, kteří se rozhodnou vydat se na Kozubovou od nádraží v Návsí (Jablunkov – Návsí), musí zdolat devítíkilometrovou trasu označenou žlutými značkami.

U železniční stanice v Bocanovicích začíná trasa v délce 7 kilometrů označena zeleně. Prochází vrcholky Malá Kikula a Malá Kyčera. Turisty, kteří se vypraví na pouť z Milíkova – rozcestí, čeká úsek v délce 4,5 kilometru (nejprve 1,5 kilometru po modré, poté 3 kilometry po žluté).

Než na Kozubové došlo k výstavbě turistické chaty

Kozubové se kdysi říkalo Polská hora. Stalo se tak díky turistické chatě, kterou zde v letech 1928 – 1929 s typicky pro předválečnou generaci obětavostí a elánem vystavěli polští turisté v tehdejším Československu.

Jak uvedl Tadeusz Rabin v publikaci PTTS Polskie Towarzystwo Turystyczno-Sportowe „Beskid Śląski” (Polská společnost turisticko-sportovní „Beskid Śląski”) v České republice vydané v roce 2011 u příležitosti 90. výročí organizace, jedním z hlavních cílů vzniklého v roce 1922 „Beskidu Śląskiego” a jeho spoluzakladatele a dlouholetého předsedy Władysława Wójcika z Orlové byla výstavba vlastní základny k provozování turistiky a sportovních aktivit.

Rozhodnutí o výstavbě turistické chaty

Když padlo rozhodnutí o výstavbě turistické chaty na Kozubové, spolek zakoupil na tomto vrchu parcely od několika staroúsedlíků z Milíkova. Byli to Józef Sikora, Paweł a Anna Sikorovi, Jerzy a Zuzanna Ulichovi, Paweł a Zuzanna Szkanderovi, Jerzy a Anna Lisztwanovi a Jan Mrózek. Než se začalo stavět, bylo třeba postavit cestu z Milíkova na Kozubovou v délce čtyř kilometrů.

Potom se přistoupilo k těžbě kamene ze dvou vlastních kamenolomů. V letech 1926-1927 se organizace soustředila na shánění financí a stavebního materiálu, jehož největšími dárci byli majitel cihelny ve Svibici Jan Górniak a majitel vápenky v Dolní Líštné Jan Jaś.

Devatenáctého srpna 1928 se konala slavnost posvěcení základního kamene. Stavební práce podle projektu architekta Eduarda Dawida z Českého Těšína řídil stavitel Jan Kisza z Ropice. Mnoho členů nezištně pomáhalo na stavbě. Již 8. září 1929 se konalo slavnostní otevření a posvěcení budovy za účasti tisíců lidí.

Ubytovací kapacity pro dvě stě turistů

Chata nabízela ubytování pro 62 osob ve 13 pokojích, pro větší skupiny pak ve 2 ložnicích v podkroví. V budově se nacházela jídelna s výčepem a kuchyni s potřebným vybavením. Poblíž stala hospodářská budova a menší stodola. Polští turisté vyhloubili také dvě studny, založili rybník, vysázeli osm tisíc stromků, vyrovnali a připravili k dalšímu využití pole o rozloze 1,5 hektaru v sousedství chaty. V budově, včetně ložnic v podkroví a v hospodářské budově, našlo ubytování na dvě stě turistů.

Kromě toho členové sdružení postavili sedm skokanských můstků. Dva z nich zprovoznili na Kozubové, zbývajících pět v Milíkově, Dolní Líštné, Hrádku, Písku a Komorní Lhotce. Věnovali také stavební parcelu na výstavbu kaple sv. Anny, která vyrostla v roce 1937 na Kozubové poblíž turistické chaty. Iniciátorem výstavby a ve značné míře také sponzorem byl probošt Rudolf Płoszek z Hnojníku, tehdejší první místopředseda sdružení. V roce 1938 zajistil ze svých prostředků také telefonní spojení s Kozubovou.

Těžké období německé okupace

Během německé okupace Rudolf Płoszek zemřel v domácím vězení. Němci zavraždili také předsedu Władysława Wójcika, kterého předtím poslali do koncentračního tábora v Gusenu. Rukou okupantů přišli o život rovněž druhý místopředseda Teodor Guziur, tajemník Jan Pytlik, zástupce tajemníka Józef Dadok, pokladník Teodor Knab, Jan Górniak a řada dalších členů spolku „Beskid Śląski”.

Koncem války v chatě na Kozubové pobývali němečtí vojáci, kteří ji vydrancovali. V roce 1945 členové sdružení obnovili svou činnost, mohli však působit pouze do roku 1948. Navíc 9. února 1973 chatu zničil požár. Ta nynější z roku 1984, kterou postavila společnost Kovona Karviná, zdaleka nezapadá do horské krajiny tak, jako ta původní.

V roce 1991 „Beskid Śląski” opět zahajíl svou činnost.

(gam)

Komentáře


Čtěte také


Ve Fryštátě bylo možné požádat o Průkaz Poláka
Květen132021

Ve Fryštátě bylo možné požádat o Průkaz Poláka

Ze Svibice do Paříže. Výstava o Janině Górniak, skautce a módní návrhářce
Květen122021

Ze Svibice do Paříže. Výstava o Janině Górniak, skautce a módní návrhářce

Rekonstrukce turistické chaty na Kozubové už brzy bude hotová
Květen112021

Rekonstrukce turistické chaty na Kozubové už brzy bude hotová

Renovaci provádějí z vlastních peněz
Květen112021

Renovaci provádějí z vlastních peněz

Podívejte se, co pro vás připravilo Muzeum Třineckých železáren a města Třince
Květen112021

Podívejte se, co pro vás připravilo Muzeum Třineckých železáren a města Třince

Podzimní várka piva z Těšína bude ochucená chmelem z Dębowce
Květen102021

Podzimní várka piva z Těšína bude ochucená chmelem z Dębowce

Návrat žáků druhého stupně do školy
Květen102021

Návrat žáků druhého stupně do školy

Jak jsme si vařili polévky. Patryk Domagała reprezentuje Těšínské Slezsko v polské soutěží v nářečí
Květen102021

Jak jsme si vařili polévky. Patryk Domagała reprezentuje Těšínské Slezsko v polské soutěží v nářečí


#KTOTYJESTEŚ

REKLAMA
REKLAMA

ZWROT TV

Ministerstvo Kultury Fundacja Fortissimo

www.pzko.cz www.kc-cieszyn.pl

Projekt byl realizován za finanční podpory Úřadu vlády České republiky a Rady vlády pro národnostní menšiny.
Projekt finansowany ze środków Kancelarii Prezesa Rady Ministrów w ramach Zadania publicznego dotyczącego pomocy Polonii i Polakom za granicą.
Publikacja wyraża jedynie poglądy autora/ów i nie może być utożsamiana z oficjalnym stanowiskiem Kancelarii Prezesa Rady Ministrów i Fundacji "Pomoc Polakom na Wschodzie".

Website Security Test