TŘINEC / Již tradiční setkání s pohoštěním pro bývalé zaměstnance uspořádalo ve středu  vedení Třineckých železáren, aby jim mohlo poblahopřát k narozeninám. 

Pozvání přijalo čtrnáct seniorů, jedenáct mužů a tři ženy, kteří letos oslavili devadesát a jeden dokonce devadesát pět let. Potvrdili tak pravdivost přísloví, že dobří holubi se vracejí bez ohledu na uběhlý čas. Své bývalé kolegy přivítali m. j. generální ředitel hutě Jan Czudek a první místopředseda dozorčí rady Třineckých železáren Ján Moder.    

Věnovali železárnám polovinu svého života

Někteří z nich odpracovali v železárnách i 45 let. Do důchodu odešli v přelomovém roce 1989. Jedním z nich je devadesátiletý Alfréd Tomala, který do huti nastoupil už v roce 1943, tedy v nelehkém období druhé světové války. Zažil také nucené nasazení při kopání zákopů v tehdejším Prusku, odkud se mu podařilo uprchnout. Poznamenal, že závod prošel od té doby obrovskou proměnou. 

Jeho vrstevník Josef Janczyk zavzpomínal na svou první směnu, kdy jako vyučený obchodník neměl pro práci v závodě potřebnou kvalifikaci a tak musel nastoupit do kurzu. Pak jako universální svářeč pracoval v mechanických dílnách a poznal tak velmi dobře železárny.  

Všichni senioři obdrželi drobný dárek, dámy navíc velkou kytici. 

Na závěr jim hostitelé zazpívali tradiční píseň „Sto lat!“. Za zmínku stojí, že v Polsku se tato písnička často zpívá nejen při neformálních příležitostech jako jsou narozeniny nebo svátek, ale také během slavnostních ceremoniálů. 

Tak tomu bylo například během inaugurace prezidenta Lecha Kaczyńského či návštěvy papeže Jana Pavla II. Hudební doprovod zajišťuje vojenský, policejní nebo hasičský orchestr, popřípadě hudební skupina.    

Komentáře

Čtěte také


#KTOTYJESTEŚ

ZWROT TV

Senat Rzeczypospolitej Polskiej Ministerstvo Kultury Fundacja MSZ Fortissimo haloCieszyn

www.pzko.cz www.kc-cieszyn.pl www.prekladypygmalion.cz

Projekt współfinansowany w ramach sprawowania opieki Senatu Rzeczypospolitej Polskiej nad Polonią i Polakami za granicą.
Projekt byl realizován za finanční podpory Úřadu vlády České republiky a Rady vlády pro národnostní menšiny.

Website Security Test