Čtěte nás! Každý den nové informace!

Začátkem týdne jsme informovali, že Mariusz Szczygieł se stal držitelem Literární ceny NIKE. Mariusz Szczygieł navštívil Těšín v roce 2012, a jeho návštěvu popsala Dorota Havlíková. 

Mariusz Szczygieł navštívil Těšín v roce 2012 spolu s Pavlem Trojanem, zaměstnancem Polského institutu v Praze. 

V rámci tradičního diskusního salonu Bez stereotypů: Češi a Poláci o sobě navzájem tehdy hovořili o rozdíle ch mezi našimi národy. Na Zamku Cieszyn byl také na otevřen honorární konzulát  Svobodné republiky Žižkov. 

– Češi jsou tolerantní, protože netolerance je spojená s úsilím, a Češi mají rádi svůj klid, klídeček, pohodičku – konstatoval Mariusz Szczygieł. Zároveň připomněl, že Češi jsou také národem, který umí žertovat ze sebe sama, svých vad a neřeší, a to ironicky a veřejně. Podle něj Poláci nikdy tímto způsobem nebudou ke svým vadám přistupovat. 

– Je to sebeobrana proti rakousko-uherské nadvládě, která v nás dodnes přetrvala. Pokud si ze sebe děláme legraci, cítíme se bezpečně, protože nám v tomto ohledu už nikdo nemůže ublížit – vysvětlil Pavel Trojan, který sám sebe nazýval polonofilem.

Pánové tehdy hovořili s nemalým publikem o tom, proč Poláci znají v Čechách zajímavé místa někdy lépe, nežli samotni Češi, proč milují českou literaturu a film, a proč Češi polskou kulturu zrovna nemusí. Hovořili rovněž o své cestě, jak se stali pozorovateli a milovníky druhého národa.  .

– Český jazyk mi způsobuje duševní orgasmus. Když si volám taxík, a v telefonu slyším ženský hlas z centrály jak říká: Pane Stehlík, taxík hned přijede, v mých uších to zní jako krásná hudba – přiznal polský reportér a autor bestselerů  Gottland a Udělej si ráj.

 – Pro všechny jsem čechofil a mnozí si také myslí, že jsem milovníkem piva a zakouřených českých hospod. V reálu jsem spíše francouzský pejsek, mám rád dobré víno a místa bez cigaretového kouře. Nejsem propagátorem Česka, jsem pouze reportérem, který zachytil obraz české země a její obyvatel z úhlu pohledu cizí osoby. Nikdy jsem v Čechách nebydlel, můj nejdelší pobyt rval dva týdny – řekl Szczygieł. Porovnal pozorování Čechů z práci entomologa, kterého těší různorodost a barevnost motýlů a snaží se popsat všechny druhy.  

Podle Trojana Češi necestují tak moc, jako Poláci, kteří jsou pořád v pohybu, aby našli to nejlepší místo pro život. A u Čechů je toto spjato s jistou negací jiných národů a míst, které by mohli poznat.  

– Jeden den a jedna noc stačí, abyste si mohli Polsko zamilovat. Bohužel, pořád máme do činění s nechutí českých medií. Ty rády dělají reportáže z vánočních jarmarků ve Vídni nebo Mnichově, a když dostanou nabídku, že dostanou zaplaceno, když pojedou na jarmark do Vratislavi tváří se tak, jako by měli jet někde mimo civilizaci – konstatoval Trojan. 

Oblíbený cyklus těšínských diskusních salonů Bez stereotypů – Poláci a Češi o sobě navzájem vznikl před sedmi lety. Setkali se již překladatelé, hudebníci, architekti, disidenti, filmaři a zástupci církve. 

Tak mi dopomáhej Švejk. Těšín má konzulát.

Oficiální nominaci a pověření převzala ředitelka Zamku Cieszyn Ewa Gołębiewska z rukou Pavla Trojana, samovolného prezidenta Svobodné republiky Žižkov. Ceremonie byla zakončena přísahou „Tak mi dopomáhej Švejk!”

Jedná se o druhý, po varšavském, konzulát v Polsku. Dle slov účastníků, Těšín a Žižkov mají spolu mnoho společného, a to nejenom ohledně počtu hospod a míst k setkání, ale i multikulturnost a dělnickou třídu. 

Samovolný prezident předává novému konzulovi pověření a tabuli. 

Komentáře

Čtěte také


V Jablunkově se konal sedmý ročník Blešího trhu
Srpen022020

V Jablunkově se konal sedmý ročník Blešího trhu

Návštěvnické centrum na Šancích je už v provozu
Červenec312020

Návštěvnické centrum na Šancích je už v provozu

V Životicích uctí památku zavražděných občanů německými nacisty
Červenec302020

V Životicích uctí památku zavražděných občanů německými nacisty

10 tipů na víkend
Červenec302020

10 tipů na víkend

Na Kozubové se konala tradiční pouť
Červenec272020

Na Kozubové se konala tradiční pouť

Na pouť na Kozubové jednou z několika turistických tras
Červenec252020

Na pouť na Kozubové jednou z několika turistických tras

Výstava starých pohlednic Visly probíhá v plenéru
Červenec222020

Výstava starých pohlednic Visly probíhá v plenéru

Na Kozubovou přes Kamenitý
Červenec182020

Na Kozubovou přes Kamenitý


#KTOTYJESTEŚ

REKLAMA
REKLAMA

ZWROT TV

Senat Rzeczypospolitej Polskiej Ministerstvo Kultury Fundacja MSZ Fortissimo haloCieszyn

www.pzko.cz www.kc-cieszyn.pl www.prekladypygmalion.cz

Projekt współfinansowany w ramach sprawowania opieki Senatu Rzeczypospolitej Polskiej nad Polonią i Polakami za granicą.
Projekt byl realizován za finanční podpory Úřadu vlády České republiky a Rady vlády pro národnostní menšiny.

Website Security Test