Halina Szczotka
E-mail: halina.szczotka@zwrot.cz
TŘINEC / Třinecká huť ve spolupráci s Muzeem Třineckých železáren a města Třince připravuje výstavu poněkud netradičních výrobků. Jedná se například o kamna, legendární „rojberky“ na ruční a později elektrický pohon, ozdobné garnýže, bronzové umělecké odlitky a mnoho dalších předmětů z oceli i slitin, které vznikaly svépomoci v dobách tzv. „budování socialismu“ v dílnách dnešních Třineckých železáren.
V rámci projektu Werkfušky se obrací zejména na obyvatele zdejšího regionu Třinecka a Jablunkovska, jejichž půdy, sklepy i garáže mohou vydat řadu předmětů lidové praktické i umělecké tvořivosti, aby je zapůjčili pro připravovanou výstavu.
„Chceme vyzdvihnout šikovné řemeslné ruce našich kolegů, kteří si v době, kdy na socialistickém uzavřeném trhu ledacos chybělo, uměli poradit sami. Ale zároveň chceme zavzpomínat na společné kolektivní volnočasové aktivity i každodenní život,“ vysvětluje vedoucí muzea Eva Zamarská a žertem dodává, že na všechny kutily se vztahuje amnestie, takže se nikdo nemusí obávat, že by byl jakkoli perzekuován.
Mnohé z těchto typických pro tento region výrobků se v některých firmách vyrábí dodnes. Patří k nim slévárenské kotlíky a plechy na placky či již zmiňované rojberky z dílen mechaniků současných strojíren. Během října mohou majitelé produktů – fušek posílat jejich fotografie na sběrnou emailovou adresu: werkfusky@trz.cz, a to nejpozději do 25. října. V emailu je třeba uvést své kontaktní údaje, jméno, příjmení a telefon.
Odborná komise vybere podle fotografií ty nejzajímavější výrobky, které pak budou k vidění na jednodenní burze fušek ke konci listopadu v třineckém kulturním domě Trisia. Z burzy pak vzejde finální výběr pro samotnou výstavu v muzeu, která bude otevřena pro veřejnost v únoru příštího roku. Nejzajímavější produkty budou oceněny. Výherci se můžou těšit na zajímavé ceny.
Štítky: Muzeum Třineckých železáren a města Třince, Třinecké Železárny
Komentáře