TŘINEC /  Třinecká huť ve spolupráci s Muzeem Třineckých železáren a města Třince připravuje výstavu poněkud netradičních výrobků. Jedná se například o kamna, legendární „rojberky“ na ruční a později elektrický pohon, ozdobné garnýže, bronzové umělecké odlitky a mnoho dalších předmětů z oceli i slitin, které vznikaly svépomoci v dobách tzv. „budování socialismu“ v dílnách dnešních Třineckých železáren. 

V rámci projektu Werkfušky se obrací zejména na obyvatele zdejšího regionu Třinecka a Jablunkovska, jejichž půdy, sklepy i garáže mohou vydat řadu předmětů lidové praktické i umělecké tvořivosti, aby je zapůjčili pro připravovanou výstavu.  

„Chceme vyzdvihnout šikovné řemeslné ruce našich kolegů, kteří si v době, kdy na socialistickém uzavřeném trhu ledacos chybělo, uměli poradit sami. Ale zároveň chceme zavzpomínat na společné kolektivní volnočasové aktivity i každodenní život,“ vysvětluje vedoucí muzea Eva Zamarská a žertem dodává, že na všechny kutily se vztahuje amnestie, takže se nikdo nemusí obávat, že by byl jakkoli perzekuován. 

Mnohé z těchto typických pro tento region výrobků se v některých firmách vyrábí dodnes. Patří k nim slévárenské kotlíky a plechy na placky či již  zmiňované rojberky z dílen mechaniků současných strojíren. Během října mohou majitelé produktů – fušek posílat jejich fotografie na sběrnou emailovou adresu: werkfusky@trz.cz, a to nejpozději do 25. října. V emailu je třeba uvést své kontaktní údaje, jméno, příjmení a telefon. 

Odborná komise vybere podle fotografií ty nejzajímavější výrobky, které pak budou k vidění na jednodenní burze fušek ke konci listopadu v třineckém kulturním domě Trisia. Z burzy pak vzejde finální výběr pro samotnou výstavu v muzeu, která bude otevřena pro veřejnost v únoru příštího roku. Nejzajímavější produkty budou oceněny. Výherci se můžou těšit na zajímavé ceny.

Štítky: ,

KomentářeCZYTAJ RÓWNIEŻREKLAMA Walizki

REKLAMA
Ministerstvo Kultury Fundacja Fortissimo

www.pzko.cz www.kc-cieszyn.pl

Projekt byl realizován za finanční podpory Úřadu vlády České republiky a Rady vlády pro národnostní menšiny.
Projekt finansowany ze środków Kancelarii Prezesa Rady Ministrów w ramach konkursu Polonia i Polacy za Granicą 2023.
Publikacja wyraża jedynie poglądy autora/ów i nie może być utożsamiana z oficjalnym stanowiskiem Kancelarii Prezesa Rady Ministrów oraz Fundacji Pomoc Polakom na Wschodzie im. Jana Olszewskiego.