BYSTŘICE / V bystřickém centru informace MUZ-IC se ve čtvrtek 25. dubna promítal dokumentární film Poslední horalé (Ostatní Górale), který výjimečným způsobem ukazuje region Podhale s jeho kulturou, a také krásná panoramata.  

Film představuje portréty čtyř polských horalů, kteří se věnují řemeslu svých předků. Tato povolání jsou také jejich vášní, která přechází z otce na syna. Charakter hrdinů je utvářen přírodou – nepřístupnými horami, změnami počasí, zvířaty.

Baca Jarek a mladý šohaj Pietrek se starají o stádo ovcí čítající zhruba 700 kusů. Na první pohled dny se valí klidně, ovce se pasou, kouř se vznáší nad ohništěm, ale napětí je citelné – díky vlkům, kteří stádo mohou napadnout kdykoliv, zejména pak v noci.

Dřevorubci – Staszek a jeho syn, pracují v nepřístupných částech hor, kde se žádný moderní stroj nedostane, a pokácený strom lze stáhnout jedině pomoci koňské síly.

Dalším hrdinou je Piotr, který je hudebníkem a vytváří hudební nástroje. Na svatbě své dcery chce zahrát na nových, speciálně konstruovaných dudách.

Koloděj Jan jako jeden z posledních na Podhalu umí vyrobit dřevěné kolo samostatně. Ve své dílně má stroj, který je již asi 150 let starý. Ve filmu provádí zvláštní objednávku – nová kola pro starý povoz.


Po projekci se konalo autorské setkání s režisérem filmu Filipem Luftem, na kterém odpověděl na několik zajímavých otázek.

Proč jste se rozhodli pro tento dokument. Byla jeho cílem propagace daného regionu?

Popravdě řečeno žádnou propagaci jsme v plánu neměli. Chtěli jsme udělat atraktivně vizuální film, proto je natočený v rozlišení 4K v technologii HDR. Nakonec jsme se rozhodli pro Podhale, protože tento region ničím neustupuje třeba Sibiři. A ukázalo se, že naše rozhodnutí bylo správné.

Měli jste problémy najít představitelé hlavních postav?

Ani ne, protože oni se všichni znali, takže hlavní postavy jsme měli vybrané docela rychle.

Jak dlouho se točilo, a kolik lidí se natáčení účastnilo?

Natáčení trvalo zhruba 30 dnů. Technický tým čítal šest lidí.

Kde se konala premiéra?

V Zakopanem, v kině Sokol. Hlavní hrdinové se dostavili osobně, v doprovodu svých rodin. Byl to pro ně velmi důležitý moment, protože se cítili docenění.

Přetrvá kultura Podhala?

Doufáme, že ano, i když název filmu může sugerovat něco jiného. Film poukazuje na to, že krása je v tradici, která je nerozlučně spjatá s přírodou.

Komentáře



CZYTAJ RÓWNIEŻ



REKLAMA Reklama
REKLAMA
Ministerstvo Kultury Fundacja Fortissimo

www.pzko.cz www.kc-cieszyn.pl

Projekt byl realizován za finanční podpory Úřadu vlády České republiky a Rady vlády pro národnostní menšiny.
Projekt finansowany ze środków Ministerstwa Spraw Zagranicznych w ramach konkursu pn. Polonia i Polacy za granicą 2023 ogłoszonego przez Kancelarię Prezesa Rady Ministrów.
Publikacja wyraża jedynie poglądy autora/autorów i nie może być utożsamiana z oficjalnym stanowiskiem Ministerstwa Spraw Zagranicznych oraz Fundacji Pomoc Polakom na Wschodzie im. Jana Olszewskiego