V Bialogrodu – rekonstruované opevněné osadě z 10. století pod Ustrońem, bylo možné v sobotu 16. března sledovat rekonstrukci slovanského zvyku Jare Gody tj. vyhánění zimy a zahájení vegetačního období.

Bývalí Slované přikládali velký význam přírodním cyklům. Není divu, koneckonců, byli na přírodě více závislí, než si dnes můžeme představit. „Lidé, když se kdysi ptali na věk, ptali se, které jaro už člověk přežil. A nemůžeme se tomu divit. Protože v té době bylo opravdu těžké přežít zimu,“ vysvětluje Katla z Białogrodu. Ví, co říká. Žije natrvalo v rekonstruované osadě, v polozemnici bez elektřiny, tekoucí vody a dalších vymožeností, které nám v 21. století připadají samozřejmostí.

„Hradiště vzniklo z přání lidí, kteří se chtěli dotknout tohoto období, kteří chtěli tento život vést jednodušší, ale také obtížnější. Hradiště vzniklo také proto, abychom ukázali lidem, jak to kdysi u nás vypadalo. Aby se i jiní mohli dotknout historie a zkusit na vlastní kůži, nejen se dívat skrz muzejní vitrínu. Zde můžete s námi slavit, zde můžete vidět, jak se kdysi žilo. Každá chata je postavena pomocí způsobů, které byly v té době používány,“ vysvětluje skupině turistů Tarju ze skupiny Udgard Gliwice.

Ve dnech, jako je tento, kdy se v osadě pořádají různé akce, které přibližují návštěvníkům svět dávných Slovanů, jsou dřevěné brány pevnosti otevřené a pozvání jsou všichni, kteří chtějí poznat kus dějin desátého století hmatatelným způsobem.

Od rána se v osadě odehrával rušný život. Lidé v dobových kostýmech byli zaneprázdněni. Někteří připravovali rekvizity pro plánovaný obřad, jiní se zabývali každodenními činnostmi, jako je vaření – samozřejmě na ohništi, v litinových kotlích.

A večer, před západem slunce, všichni šli do Posvátného háje, aby probudili Mokoši – slovanskou bohyni plodnosti a úrody. Poté se spolu s hosty vydali k nedalekému rybníku, kde zapálili a utopili Moranu jako symbolické rozloučení s odcházející zimou a začátek vegetačního období. Takže sbohem zimo!

(Indie)

Štítky: ,

KomentářeCZYTAJ RÓWNIEŻREKLAMA

REKLAMA
Ministerstvo Kultury Fundacja Fortissimo

www.pzko.cz www.kc-cieszyn.pl

Projekt byl realizován za finanční podpory Úřadu vlády České republiky a Rady vlády pro národnostní menšiny.
Projekt finansowany ze środków Kancelarii Prezesa Rady Ministrów w ramach konkursu Polonia i Polacy za Granicą 2023.
Publikacja wyraża jedynie poglądy autora/ów i nie może być utożsamiana z oficjalnym stanowiskiem Kancelarii Prezesa Rady Ministrów oraz Fundacji Pomoc Polakom na Wschodzie im. Jana Olszewskiego.