Halina Szczotka
E-mail: halina.szczotka@zwrot.cz
Na knižním trhu se objevily satirické kresby Bronisława Liberdy, kterého dobře znají všichni naši čtenáři. Publikace vydaná nakladatelstvím Beskidy má 182 stran, pevný obal a úvod, který tvoří rozhovor Jarosława Jot-Drożyckého s autorem.
Bronisław Liberda začal vytvářet satirické obrázky v šedesátých létech XX století. „Vlastně jsem je nevymýšlel, spíš jsem maloval to, co se dělo kolem,“ vysvětluje umělec. „Začínal jsem, když mi bylo 35 let, právě ve Zwrotu,“ vzpomíná.
„V šedesátých letech jsem ještě mohl kreslit na politická témata. Později v době normalizace to bohužel nešlo,“ vzpomíná. Ke kresbě se vrátil opět po dvacetileté přestávce po „sametové revoluci“. „Ale moje kresby jsou vydány v knižní podobě poprvé díky Bronkovi Ondraszkovi. Právě on mě přesvědčil, abych to udělal,“ říká umělec. Jeho obrázky byly doteď zveřejněné pouze v tisku a ve dvou malých brožurkách, které vydali Zenon Wirth a Renata Putzlacher. V těch však bylo pouze pár grafik.
„Tohle je první taková opravdová kniha v pevné vazbě, do které můžete napsat věnování, kterou se můžete pochlubit. A to mi dává spoustu radosti, pocit, že jsem v tomto životě něco udělal, spokojenost. Kresby jsou v jedné knize. Už se dřív objevily v novinách, ale teď se na ně úplně jinak dívám, když jsou pohromadě v jedné knížce. Osobně jsem velmi rád, že tyto satirické kresby jsou pořád aktuální, stejně jako před čtyřiceti lety. To znamená, že jsem uhodil hřebík na hlavičku,“ neskrývá radost umělec.
Šťastný je také vydavatel. „Když jsem si uvědomil, že Bronek Liberda má 80 let, chtěl jsem mu udělat radost. Rád dávám lidem, které mám rád, takové dárky. A myslím si, že tento člověk si zasloužil mít pořádnou knihu o něm a s jeho tvorbou,“ říká Bronisław Ondraszek, vydavatel knihy.
A zdůrazňuje, že každá kniha, která vychází z „našeho malého světa“, je důležitá, protože díky ní mají další čtenáři v Polsku příležitost dozvědět se něco o našem regionu. Vydavatel očekává, že na polském trhu bude po celé zemi distribuovat zhruba sto nebo dvě stě výtisků.
„A také u nás ještě Bronisława Liberdu a jeho práci neznají všichni, takže díky této knize jej můžou poznat. A díky tomu, že v knížce jsou nejen kresby, ale i o rozhovor, můžete se také dozvědět něco o jeho soukromém životě,“ dodává Ondraszek.
Úvod tvoří rozhovor, který s grafikem vedl Jarosław jot-Drużycki. „Toto je moje první zpověď, během které jsem měl možnost vyzpovídat se ze svého „Zaolzia“. Uplynula už dlouhá doba od toho, co jsem kreslit. Řekl jsem všechno o sobě, a takový rozhovor se ještě neobjevil. U příležitosti kulatých výročí bylo zveřejněno několik malých rozhovorů, protože umělce si všímají, kdy má kulaté výročí. Potřeboval jsem promluvit o některých věcech, o kterých se málo mluví. V té době nebylo dovoleno hovořit o některých věcech. A pokud dnešní novináři sáhnou po kronikách, tisku, tak v nich nenajdou pravdu. Protože tehdy museli psát to, co strana chtěla. A co jsme chtěli my, vyškrtl cenzor. A teprve teď jsem měl možnost říct Jotovi, jak to tehdy bylo,“ říká umělec.
Kniha je k dispozici mimo jiné v knihkupectví Zenona Wirtha v Českém Těšíně.
(indi)
„Kością w gardło. Rysunki satyryczne Bronisława Liberdy”. Autor rozhovoru s Bronisławem Liberdou Jarosław jot-Drużycki. Vydavatel „Beskidy“, Vendryně 2019.
Štítky: Bronisław Liberda, „Kością w gardło. Rysunki satyryczne Bronisława Liberdy”
Komentáře