DOLNÍ LÍŠTNÁ / V cyklu Procházkách se Zwrotem nabízíme našim čtenářům návštěvu zajímavých míst, které stojí za to vidět. Donedávna to byla vždy místa velmi pěkná, s krásnými výhledy, zajímavou architekturou nebo dějinami. Památky, pomníky, pěkná zákoutí. Tentokrát vám nabízíme návštěvu… místa pro skladování odpadů. Naštěstí už není funkční a příroda si ho pomalu zabírá zpět. Proč stojí za to se tam vydat? Teď je tam opravdu pěkně, a místo se skvěle hodí na procházku. Ale stojí za to také poznat jeho historii, protože je dost zajímavá

Řeč je o dávném kališti v Dolní Líštné. Dnes o jeho existenci připomínají pouze obdélníkové deprese terénu, které pomalu zarůstají keři a malými stromky, hlavně břízami, mezi kterými se vznášejí hráze. Ale ještě před dvaceti léty tyto obdélníky byly plné černé tekutiny.

Třinecké železárny totiž musely vyřešit problém, co udělat s popelem z elektrárny. Vymyslely kaliště v Dolní Líštné. Začaly ho stavět kaskádami v roce 1963. Od roku 1963 až do 90. let XX století každý den šla v potrubí „kalniačka“ – černá, hustá tekutina, která vznikala mícháním vody se železárenským popelem.

Podle Tadeusze Szkucika z Dolní Líštné, který léta sledoval, co se v jeho obci odehrávalo, kalu bylo tolik, že se ho pouze část vstřebala do země, zbytek se pak začal usazovat na dně, které pak dobře těsnilo a úroveň kalu se zvedala. Když už ho bylo tolik, že se ho tam víc nevešlo, kal se přestal dodávat. Vrstva kalu má teď kolem 80 metrů.

Naštěstí si příroda pomalu začíná zabírat území zpět a proto také je toto místo skvělé na celkem příjemnou procházku. Dojdete k němu ze zastávky Třinec, Dolní Líštná, rozhraní stezkami, které vedou hrází nahoru. Ke kališti můžeme také dojit z Jahodné, z jejího vrcholu podél nefungující lanovky.

(indi)

Štítky:

Komentáře



CZYTAJ RÓWNIEŻ



REKLAMA Reklama
REKLAMA
Ministerstvo Kultury Fundacja Fortissimo

www.pzko.cz www.kc-cieszyn.pl

Projekt byl realizován za finanční podpory Úřadu vlády České republiky a Rady vlády pro národnostní menšiny.
Projekt finansowany ze środków Ministerstwa Spraw Zagranicznych w ramach konkursu pn. Polonia i Polacy za granicą 2023 ogłoszonego przez Kancelarię Prezesa Rady Ministrów.
Publikacja wyraża jedynie poglądy autora/autorów i nie może być utożsamiana z oficjalnym stanowiskiem Ministerstwa Spraw Zagranicznych oraz Fundacji Pomoc Polakom na Wschodzie im. Jana Olszewskiego