TĚŠÍN / Posluchači, kteří přišli do Książnicy Cieszyńské 29. června na další setkání z cyklu „Cymelia i osobliwości w zbiorach Książnicy Cieszyńskiej”, mohli poslechnout přednášku Rafała Cholewy na téma nejstaršího evangelického tisku na Těšínském Slezsku.

V druhé polovině XIX století zrušení náboženského útlaku, a také národní oživení spojené se všeobecným pokrokem v oblasti kultury a osvěty přispěly ke zvětšení aktivity evangelické společnosti Těšínského Slezska, co se odrazilo ve vydávaném touto společností tisku. A tak v roce 1862 začal vycházet „Rocznik Ewangelicki poświęcony sprawom kościoła i szkoły” – první polský periodický evangelický tisk, který začal nové obdobní v časopisecké aktivitě evangelíků. 

Prvním evangelicko-augsburgským časopisem vydávaném na Těšínském Slezsku byl „Zwiastun Ewangeliczny”. Tisk této doby odráží také silnou rivalitu o vliv mezi slezskými evangelíky. „V roce  1876 začal vycházet v Těšíně „Nowy Czas“, časopis, který založil ks. Dr Teodor Haas, pastor z Bilska. Toto periodikum si kladlo za cíl vystupování proti probouzení se polského národního cítění, a proto i když bylo vydáváno v polštině, byl v něm znatelný německý, slezakovský vliv. Jeho adresátem byla v první řadě evangelická společnost Těšínského Slezska proněmecky orientována, u které měl oslabovat vědomí charakteristické pro polské patriotické hnutí,“ vysvětloval přednášející a doplnil, že časopis byl konkurentem „Przyjaciela Ludu“ ks. Michejdy, který se ukazoval od roku 1885.

Nejzajímavější na přednášce byl první evangelický časopis, který vznikl a začal vycházet na Těšínském Slezsku. „Byl to „Ewangelik“ z 1867 roku, kterého vydával ks. Jerzy Heczko, autor kancionálu v polštině a místem, kde vycházel, byla Komorní Lhotka,“ vysvětloval Cholewa. Jednalo se o dvoutýdenník, na kterém se vzoroval „Przyjaciel Ludu“. Spolupracoval s ním také pastor z Návsí Franciszek Michejda.

Většina časopisu, o kterých mluvil přednášející, s výjimkou časopisu „Zwiastun Ewangeliczny”, je dostupná on-line ve virtuální knihovně  Śląska Biblioteka Cyfrowa. „Biblioteka Śląska zveřejnila část „Zwiastuna Ewangelicznego”, ale nemají ta první čísla, která jsou dostupná v  Książnicy, ale zatím nejsou v elektronické podobě,“ vysvětlil Cholewa.

(indi)

Štítky: ,

Komentáře



CZYTAJ RÓWNIEŻ



REKLAMA Reklama
REKLAMA
Ministerstvo Kultury Fundacja Fortissimo

www.pzko.cz www.kc-cieszyn.pl

Projekt byl realizován za finanční podpory Úřadu vlády České republiky a Rady vlády pro národnostní menšiny.
Projekt finansowany ze środków Ministerstwa Spraw Zagranicznych w ramach konkursu pn. Polonia i Polacy za granicą 2023 ogłoszonego przez Kancelarię Prezesa Rady Ministrów.
Publikacja wyraża jedynie poglądy autora/autorów i nie może być utożsamiana z oficjalnym stanowiskiem Ministerstwa Spraw Zagranicznych oraz Fundacji Pomoc Polakom na Wschodzie im. Jana Olszewskiego