ČESKÝ TĚŠÍN / Českotěšínské Pedagogické centrum pro polské národnostní školství uspořádalo v říjnu konferenci na téma Jazyk v mezikulturním prostoru. Výuka polského jazyka v polských školách v České republice.

Konference se konala v prostorách Kulturního a společenského střediska Střelnice v Českém Těšíně, a zúčastnili se ji nejenom učitelé z polských základních škol na Zaolší, ale i rodiče žáků nebo další osoby, které toto téma zajímá.

Konference se zaměřila na úlohu jazyka na rozhraní mezi dvěma a více kulturami, na vnímání identity u dětí a dospívajících, a také na výhody mnohojazyčnosti.

Po uvítání všech účastníků ředitelkou Pedagogického centra Martou Kmeť přišla na řadu první přednáška. Profesorka Jagellonské univerzity Halina Grzymała-Moszczyńska se pozastavila nad kulturní identitou dětí migrantů. – Děti, jejichž rodiče se rozhodli vycestovat do jiné země na delší dobu či nastálo, jsou brány tak trochu jako kufr. Kufr, který nemá slovo, prostě si ho vezmou s sebou z jedné země do druhé – konstatovala.

Dalšími přednášejícími byli Józef Szymeczek z Ostravské univerzity, Ewa Lipińska a Anna Seretny z Jagellonské univerzity.

Během diskusního panelu výměna názorů se týkala témat jako rodina, škola, jazyk, identita či tradice.

AS/tnj

Štítky:

Komentáře



CZYTAJ RÓWNIEŻ



Ministerstvo Kultury Fundacja Fortissimo

www.pzko.cz www.kc-cieszyn.pl

Projekt byl realizován za finanční podpory Úřadu vlády České republiky a Rady vlády pro národnostní menšiny.
Projekt finansowany ze środków Ministerstwa Spraw Zagranicznych w ramach konkursu pn. Polonia i Polacy za granicą 2023 ogłoszonego przez Kancelarię Prezesa Rady Ministrów.
Publikacja wyraża jedynie poglądy autora/autorów i nie może być utożsamiana z oficjalnym stanowiskiem Ministerstwa Spraw Zagranicznych oraz Fundacji Pomoc Polakom na Wschodzie im. Jana Olszewskiego