TĚŠÍN / Originální a netradiční poznávání regionu Těšínského Slezska, a to přímo během skvělé hry. Tento cíl si vyznačil mezinárodní projekt Těšínské Go – Cieszyńskie Go, v rámci kterého vznikla zajímavá městská hra. Její slavnostní prezentace se konala včera, 26. září, v tělocvičně Základní školy č. 2 v Těšíně, kde si ji poprvé zahráli právě zdejší žáci.

Máte na zemi mapu regionu o rozměrech zhruba 12m x 15 m. Máte také na výběr osm postav: čarodějnici, horalku, knížete, průvodčího, měšťku, ovci, poutníka, vlka. Každá z nich má svého mistra, to znamená svého průvodce. A pak už jen hod dvěma kostkami a hra může začít. Když jedna z postav stane na nějakém hracím poli, mistr pokládá otázku, a správná odpověď znamená samozřejmě dukáty do váčku. Vyhrává ten, kdo získá 15 bodů, nebo ten, kdo po 30 minutách jich má na svém účtu nejvíce. Toto jsou ve zkratce pravidla městské hry, která se už koncem září objeví na náměstí v Těšíně.

„Těšínské Slezsko je region rozmanitý z hlediska historického, přírodního a kulturního. Je třeba jej zkoumat společně, prohlubovat znalosti učitelů i žáků, a také překonat stereotypy,“ přesvědčují realizátoři projektu z Pedagogického centra pro polské národnostní školství v Českém Těšíně a Národní dům v Těšíně. Autorkou grafického designu je Anna Witkowicz, jejíž vášeň pro velké formáty tentokrát překonala hranice papíru. „Hru ve velkém a také menším měřítku (6m x 5 m) lze půjčit v Národním domě v Těšíně,“ vysvětluje Barbara Kubiczek z Pedagogického centra v Českém Těšíně.

Proč se v projektu objevuje název GO? Toto krátké slovo znamená cestu, po které je třeba jít, ale také hru, kterou si můžete zahrát. Právě proto tento projekt umožnil spojit poznávání a učení hrou.

Kromě městské hry jsou také výsledkem projektu edukační stezky (to znamená exkurse) a také portfolio pro žáky. První, určené pro učitelé žáků základních škol (děti 12-14 let), byly připravené už v loňském školním roce. A portfolio pro žáky není ničím jiným, jak cvičebnici pro žáky 2. stupně základních škol. Samozřejmě v polské i české jazykové verzi. „Publikace s historickou, geografickou, přírodní a také kulturní tématikou bude individuálním průvodcem žáka po regionu. Tuto cvičebnici předáme školám už v říjnu,“ vysvětlují pořadatelé. Podrobné informace už brzy budou dostupné na webu projektu.
kc

Štítky: ,

KomentářeCZYTAJ RÓWNIEŻREKLAMA

REKLAMA
Ministerstvo Kultury Fundacja Fortissimo

www.pzko.cz www.kc-cieszyn.pl

Projekt byl realizován za finanční podpory Úřadu vlády České republiky a Rady vlády pro národnostní menšiny.
Projekt finansowany ze środków Kancelarii Prezesa Rady Ministrów w ramach konkursu Polonia i Polacy za Granicą 2022.
Publikacja wyraża jedynie poglądy autora/ów i nie może być utożsamiana z oficjalnym stanowiskiem Kancelarii Prezesa Rady Ministrów oraz Fundacji Pomoc Polakom na Wschodzie.