Halina Szczotka
E-mail: halina.szczotka@zwrot.cz
ČESKÝ TĚŠÍN / – Zdánlivě nudný dramatik může otevírat zákoutí lidských duší, o kterých se nám ani nezdálo – tvrdí o norském zakladateli realistického dramatu Henriku Ibsenovi (1828-1906) Pavel Ondruch, režisér nejnovějšího představení polské scény Těšínského divadla. Na premiéru Ibsenovy hry Paní z námoří v překladu Anny Marciniakówny zve Těšínské divadlo v sobotu 26. listopadu.
Paní z námoří z roku 1888 patří k méně známým hrám Henrika Ibsena. Nicméně, alespoň podle režiséra, dokonale koncipovaná struktura činí z inscenace modelové drama, ve kterém můžeme dokonale analyzovat mechanizmy lidského chování. Klíčem této inscenace jsou slova zotročování, nátlak, adaptace.
– Ibsen dělá dojem dramatika, kterého zajímají psychologické miniatury a emocionální dopady, ale je to pouze jedna z jeho masek, pod kterou se skrývá jeho obsedantní posedlost rozumem a touha zachytit rozumem unikajícího člověka – vysvětluje režisér. – Ibsen se ptá moudře a provokativně.
Autorem scénografie Paní z námoří pro polskou scénu Těšínského divadla je Michal Syrový, kostýmy projektovala Zuzana Mazáčová.
Štítky: Henrik Ibsen, Paní z námoří, Pavel Ondruch, Polská scéna Těšínského divadla
Komentáře