BOHUMÍN / Zástupci všech Místních skupin PZKO, které patří do Bohumínského obvodu se 11. října sešli v Domě PZKO ve Skřečoni na další Obvodní schůzi Polského kulturně-osvětového svazu. Byli to předseda MS PZKO Skřečoň Bogusław Czapek a členové výboru MS, předsedové MS Věřňovice Marcel Balcarek, Záblatí Jolanta Schmidt, Dolní Lutyně Maria Sztwiertnia a tajemník MS PZKO Bohumín Mieczysław Bittmar.

Obvodní schůze se koná pravidelně jednou za půl roku. Do neměnných částí programu patří zprávy o činnosti jednotlivých Místních skupin za poslední půlrok a plán akcí na další pololetí, a to z důvodu, aby se data akcí pořádaných jednotlivými organizacemi neshodovala a aby se jich mohli účastnit i členové sousedních MS.

Kromě akcí pořádaných jednotlivými Místními skupinami se konají i akce obvodní, například turnaj ve stolním tenisu, který se konal 24. dubna ve Skřečoni anebo 4. září Loučení s létem ve Věřňovicích. Konaly se také zahradní slavnosti a výlety.

Pokud se jedná o plány – na programu jsou členské schůze, vilijovky a plesy. Bohumínksý obvod zve rovněž na Koncert sborů, který se bude konat 28. října v kostele v Dolní Lutyni a na jubilejní koncert smíšeného sboru Hasło ze Skřečoně, který je naplánován na 12. listopadu v umělecké škole v Bohumíně.

Diskuze se týkala i blížícího se jubilea 70. let PZKO. Maria Sztwiertnia přišla s nápadem uspořádaní obvodní jubilejní akce, která by se měla konat 13. května 2017 v kulturním domě v Dolní Lutyni. Konečné rozhodnutí bude přijato na další Obvodní schůzi v březnu 2013.

Jen pro připomenutí – celý region, od Ostravy po Mosty u Jablunkova, byl rozdělen na obvody PZKO v roce 1950. Tehdy jich bylo 10. Bohumínský obvod tvořilo devět Místních skupin s 1 490 členy. Dnes čítá pět MS s 300 členy. Nicméně i přes úbytek členů, nadále fungují dva smíšené sbory – Lutnia v Dolní Lutyni a Hasło ve Skřečoni, také hudební skupina Glayzy ve Věřňovicích. Aktivní jsou Kluby žen, sporadicky fungují i Kluby mladých. MS/tnj

Štítky: , , ,

KomentářeCZYTAJ RÓWNIEŻREKLAMA

REKLAMA
Ministerstvo Kultury Fundacja Fortissimo

www.pzko.cz www.kc-cieszyn.pl

Projekt byl realizován za finanční podpory Úřadu vlády České republiky a Rady vlády pro národnostní menšiny.
Projekt finansowany ze środków Kancelarii Prezesa Rady Ministrów w ramach konkursu Polonia i Polacy za Granicą 2023.
Publikacja wyraża jedynie poglądy autora/ów i nie może być utożsamiana z oficjalnym stanowiskiem Kancelarii Prezesa Rady Ministrów oraz Fundacji Pomoc Polakom na Wschodzie im. Jana Olszewskiego.