Čtěte nás! Každý den nové informace!

TĚRLICKO / Přestože na letošní rok nepřipadá kulaté výročí katastrofy na kosteleckém návrší, tak přesně jako tehdy v roce 1932, i tentokrát připadlo 11. září na neděli. A navíc poprvé v historii v den výročí úmrtí Franciszka Żwirka a Stanisława Wigury nad místem jejich „startu do věčnosti” přeletěl v letadle místní letec, aby tak připomenul památku obou hrdinů. Letoun pilotoval Dariusz Cymerys, člen Zaolšanského leteckého sdružení (Zaolziańskie Stowarzyszenie Lotnicze).

Sportovní ultralehký dolnoplošník Jihlavan Skyleader 400 s označením OK-RUU 18 za doprovodu druhého letounu sestoupil na letovou hladinu 150 metrů a několikrát obkroužil památník na Żwirkowisku.

Mladý okřídlený Zaolšák,” neskrýval své dojetí Jan Przywara, żwirkolog a kustod památné síně v místním Polském domě. „Je to opravdový Ikar, skrývá se v něm Ikarovo nadšení a já jen doufám, že ho potká lepší osud…”.

Své dojetí neskrýval ani Cymerys, který se následujícího dne podělil s redakcí Zwrotu o své dojmy.

Když už jsme kroužili přímo nad Żwirkowiskem a já jsem viděl, že u pomníku jsou lidé, že právě v tom okamžiku se pronášejí pietní projevy, že delegace skládají květy – a dokonce jsem si ze svého pohledu všiml i skautů, kteří stáli čestnou stráž u symbolických hrobů –, tak jsem si uvědomil důstojný ráz té chvíle. A ten příběh starý 84 let se ve mně jaksi odrodil.“

Cymerys, společně se svým kolegou z frýdlantského aeroklubu, však nebyli jediní, kteří v ten den podobným způsobem uctili památku leteckých es. Poté, co se od kostela sv. Vavřince po mši svaté vydal průvod čítající dvě stě osob, přidaly se k němu po celé jeho trase dva motorové kluzáky z Rybniku, které při této příležitosti ozdobila polská a česká národní vlajka. Vlajky obou zemí zavlály i na samotném Żwirkowisku.

Mezi slavnostními hosty vzpomínkové akce u pomníku byli mj. i členové Klubu leteckých veteránů při aeroklubu v Bielsku-Białé a letci z Krakova. Nemohli rovněž chybět představitelé samosprávných orgánů v čele se starostou Ryszardem Macurou. Přijeli také cyklisté z Katovic, Tychů, Jastrzębie-Zdroju a Zebrzydowic, kteří každoročně pořádají „Závod Żwirka a Wigury”, který se letos uskutečnil již po 29. Na místě byla i delegace z polského Chybie, partnerského města Těrlicka, a představitelé politické strany Právo a spravedlnost (PiS) z Bielska-Białé.

Po skončení slavnostní akce na Żwirkowisku došlo v místním Polském domě k sympatické události. Letečtí veteráni z Bielska totiž uznali toto místo za hodné toho, aby hostilo památky spojené s historií letectví. A tak major pilot Tadeusz Ćwik z Międzyrzecza Dolnego (u Jasienice) daroval do místních sbírek svou leteckou uniformu a paní Krystyna Grzegorza Hynek důstojnickou dýku po svém manželovi.

Rozhodli jsme se věnovat sbírkám Polského domu leteckou uniformu s přehlídkovou šňůrou a boční zbraní. A také čepici. Žádám vás, abyste ji považovali za leteckou uniformu bez toho, aby s ní bylo spojováno jméno jejího nositele, na to jsou totiž mé zásluhy příliš nepatrné,” prohlásil skromně mjr Ćwik.

Hosté si mohli prohlédnout dvě panelové výstavy: „Cichociemni” a „Nie tylko Dywizjon 303”, a v rámci neoficiální části na ně čekala ochutnávka bigosu, který pro ně připravili členové Místní skupiny PZKO v Těrlicku-Kostelci.

Jedněmi z hostů, kteří do Kostelce přijeli, byli mladí lidé ze Střeleckého svazu „Strzelec” z Krakova, kteří vůbec poprvé zavítali na Záolší. Tato příležitost se tak pro ně stala jakousi dvojí lekcí historie: jednak si prohloubili znalosti o osudu letců Żwirka a Wigury a pak se také dozvěděli, že zde, na území České republiky, také žijí Poláci. 

(jot)

Překlad: Pygmalion

Štítky: , ,

Komentáře

Čtěte také


V Jablunkově se konal sedmý ročník Blešího trhu
Srpen022020

V Jablunkově se konal sedmý ročník Blešího trhu

Návštěvnické centrum na Šancích je už v provozu
Červenec312020

Návštěvnické centrum na Šancích je už v provozu

V Životicích uctí památku zavražděných občanů německými nacisty
Červenec302020

V Životicích uctí památku zavražděných občanů německými nacisty

10 tipů na víkend
Červenec302020

10 tipů na víkend

Na Kozubové se konala tradiční pouť
Červenec272020

Na Kozubové se konala tradiční pouť

Na pouť na Kozubové jednou z několika turistických tras
Červenec252020

Na pouť na Kozubové jednou z několika turistických tras

Výstava starých pohlednic Visly probíhá v plenéru
Červenec222020

Výstava starých pohlednic Visly probíhá v plenéru

Na Kozubovou přes Kamenitý
Červenec182020

Na Kozubovou přes Kamenitý


#KTOTYJESTEŚ

REKLAMA
REKLAMA

ZWROT TV

Senat Rzeczypospolitej Polskiej Ministerstvo Kultury Fundacja MSZ Fortissimo haloCieszyn

www.pzko.cz www.kc-cieszyn.pl www.prekladypygmalion.cz

Projekt współfinansowany w ramach sprawowania opieki Senatu Rzeczypospolitej Polskiej nad Polonią i Polakami za granicą.
Projekt byl realizován za finanční podpory Úřadu vlády České republiky a Rady vlády pro národnostní menšiny.

Website Security Test