E-mail: halina.szczotka@zwrot.cz

Olympijské zápolení v brazilském Rio de Janeiro už patří do minulosti. Polští olympionici získali jedenáct medailí, čeští o jednu méně. Další hry se odehrají v Tokiu. Je pravděpodobné, že do země kvetoucích višní se podívá i sportovec ze Záolší – Marek Grycz z bystřického klubu moderního pětiboje.

Student Gymnázia s polským jazykem vyučovacím Słowackého v Českém Těšíně se už teď intenzivně připravuje na olympiádu. Rozhovor s mladým sportovcem zveřejnil např. portál www.aktualne.cz, článek si můžete přečíst zde.

Olympiáda v Tokiu se bude konat až za čtyři roky. Jak se však vedlo polské a české reprezentaci na letošních hrách?

Polská olympijská reprezentace v medailové klasifikaci obsadila 33. příčku (stejně jako před čtyřmi roky); z Rio se vrátila s 11 medailemi – dvěma zlatými, třemi stříbrnými a šesti bronzovými. Osm z jedenáctí medailí v Riu vybojovaly ženy. Lepší výsledky se čekaly od plavání, střelby, jachtingu a vzpírání. K disciplínám, ve kterých se Polákům daří, patří házená, veslování, kanoistika, lehká atletika, cyklistika a zápas.

Polští sportovci si polepšili oproti předchozím olympiádám v Londýně a Pekingu – na každé z nich vybojovali deset medailí. Avšak přesto se dá se mluvit o lehkém zklamání – Poláci počítali s více medailemi, i kdyby jen z ohledu na skutečnost, že se her v Riu zúčastnilo o 25 sportovců více než před čtyřmi roky v Londýně. Názory se různí, jsou protichůdné – komentátoři si všímají zároveň úspěchů, jak i porážek.

Pozorovatelé si jsou zajedno ohledně toho, že neuspokojivé výsledky neznamenají, že chybí talentovaní sportovci, ale spíše, že se jedná o špatnou organizaci profesionálního sportu v Polsku a nedostačující podporu polských reprezentantů ze strany státu.

Česká reprezentace se vrátila z Brazílie s 10 medailemi – jednou zlatou, dvěma stříbrnými a sedmi bronzovými. Stejný počet pódiových míst obsadili Češi i v Londýně. Co se však hodnoty těchto nejvyšších ocenění týče, byl to nejhorší výsledek od roku 1932, kdy tým čítající pouhých sedm členů přivezl z Los Angeles jednu zlatou, dvě stříbrné a jednu bronzovou medaili. Do Ria vycestovalo jen 106 českých sportovců – nejméně od dob rozpadu Československa.

Polští medailisté – zlato: Anita Włodarczyk (kladivo), Magdalena Fularczyk-Kozłowska a Natalia Madaj (veslování). Stříbro: Piotr Małachowski (hod diskem), Maja Włoszczowska (horská cyklistika), Marta Walczykiewicz (kanoistika). Bronz: Monika Michalik (zápas), Oktawia Nowacka (moderní pětiboj), Beata Mikołajczyk/Karolina Naja (kanoistika), Monika Ciaciuch, Agnieszka Kobus, Joanna Leszczyńska, Maria Springwald (veslování), Rafał Majka (cyklistika), Wojciech Nowicki (kladivo).

Čeští medailisté – zlato: Lukáš Krpálek (judo). Stříbro: Josef Dostál (kanoistika), Jaroslav Kulhavý (horská cyklistika). Bronz: Jiří Prskavec (kanoistika), Ondřej Synek (veslování), Petra Kvitová, Lucie Šafářová/Barbora Strýcová, Radek Štepánek/Lucie Hradecká (tenis), Barbora Špotáková (oštěp), Jan Štěrba, Josef Dostál, Daniel Havel, Lukáš Trefil (kanoistika).
(BA)

Štítky: ,

Komentáře


Čtěte také


Povedl se letošní ples dětí polské školy v Oldřichovicích? Nemáme žádné pochybnosti [fotografie]
Únor032023

Povedl se letošní ples dětí polské školy v Oldřichovicích? Nemáme žádné pochybnosti [fotografie]

Zábava až do rána. Ples pořádala bystřická polská škola
Únor032023

Zábava až do rána. Ples pořádala bystřická polská škola

„Puzzle tour v Oldřichovicích“. Děti se dozvěděly, co je to malování
Únor022023

„Puzzle tour v Oldřichovicích“. Děti se dozvěděly, co je to malování

10 tipů na víkend
Únor022023

10 tipů na víkend

Z redakční pošty: Novoroční setkání v Hnojníku
Leden312023

Z redakční pošty: Novoroční setkání v Hnojníku

Naplánujte si s námi víkend. Nejzajímavější události na Těšínském Slezsku
Leden262023

Naplánujte si s námi víkend. Nejzajímavější události na Těšínském Slezsku

Beskid Śląski shrnul uplynulý rok. Podívejte se, co plánuje letos!
Leden252023

Beskid Śląski shrnul uplynulý rok. Podívejte se, co plánuje letos!

Clanek
Leden222023

František Kowolowski vystavuje v Trisii

Ministerstvo Kultury Fundacja Fortissimo

www.pzko.cz www.kc-cieszyn.pl

Projekt byl realizován za finanční podpory Úřadu vlády České republiky a Rady vlády pro národnostní menšiny.
Projekt finansowany ze środków Kancelarii Prezesa Rady Ministrów w ramach konkursu Polonia i Polacy za Granicą 2022.
Publikacja wyraża jedynie poglądy autora/ów i nie może być utożsamiana z oficjalnym stanowiskiem Kancelarii Prezesa Rady Ministrów oraz Fundacji Pomoc Polakom na Wschodzie.