NÁVSÍ / Místní skupina Polského kulturně-osvětového svazu v Návsí a obecně prospěšná společnost Koexistencja si připomněly 80. výročí úmrtí generála Władysława Sikorského.

Stanisław Gawlik položil kytici k pamětní desce připomínající pobyt Władysława Sikorského v Návsí. Nezapomnělo se ani na svíčku. Pamětní deska, jejímž autorem je Bronisław Firla, pod kterou byly položeny květiny, byla odhalena 11. listopadu 2004 na budově polské základní školy v Návsí.

„Dnes si připomínáme 80. výročí tragické smrti generála Sikorského, a tak jsme se s členy MS PZKO v Návsí a Obecně prospěšné společnosti Koexistencja rozhodli, že uspořádáme slavnostní vzpomínku na tuto událost. V té době bylo pro Poláky žijící v této oblasti velkou ctí, že zde byla dislokována polská armáda v čele se Sikorským. Místní obyvatelé se velmi pečlivě starali o armádu, která zde byla umístěna,“ vzpomíná Stanisław Gawlik.

Krátce představil profil generála Władysława Sikorského a připomněl nejdůležitější okamžiky jeho života.

Slavnost měla komorní charakter.

KomentářeCZYTAJ RÓWNIEŻREKLAMA

REKLAMA
Ministerstvo Kultury Fundacja Fortissimo

www.pzko.cz www.kc-cieszyn.pl

Projekt byl realizován za finanční podpory Úřadu vlády České republiky a Rady vlády pro národnostní menšiny.
Projekt finansowany ze środków Kancelarii Prezesa Rady Ministrów w ramach konkursu Polonia i Polacy za Granicą 2023.
Publikacja wyraża jedynie poglądy autora/ów i nie może być utożsamiana z oficjalnym stanowiskiem Kancelarii Prezesa Rady Ministrów oraz Fundacji Pomoc Polakom na Wschodzie im. Jana Olszewskiego.