CHOTĚBUZ-LHOTA, NEBORY / Členové Místní skupiny Polského kulturně-osvětového svazu v Chotěbuzi-Lhotě uspořádali akci smažení vaječiny. Tentokrát se vydali do Domu PZKO Pawła Oszeldy v Neborech. Při této příležitosti navštívili Jizbu tradic a děti se zúčastnily workshopů.

Místní skupina PZKO v Chotěbuzi-Lhotě nemá vlastní sídlo. Při pořádání různých akcí obvykle využívá Dům PZKO v Chotěbuzi. Aktivisté také již dvacet let pořádají výlety na zajímavá místa, v rámci kterých navštěvují Domy PZKO na celém Zaolší. Letos se rozhodli navštívit Nebory.

„Na vaječinu do domů PZKO jezdíme každý rok. Procestovali jsme již celé Zaolší. Nedávno jsme byli například v Košařiskách. Předtím jsme navštívili Písek, Vislu, Vendryni, Třinec. Nejprve navštívíme nějaké místo, pak jdeme do Domu PZKO a tam smažíme vaječinu. Už jsme byli na Chlebové chatě v Górkach Małych, v Galerii Kukuczky na hranicích se Slovenskem, v Rezidenci prezidenta Polské republiky ve Visle, v Muzeu města Třince a Třineckých železáren a na mnoha dalších zajímavých místech. Pokaždé, když se setkáme s členy příslušného spolku, vyprávějí nám o své práci a úspěších,“ říká Natalia Branny, předsedkyně Místní skupiny PZKO v Chotěbuzi-Lhotě.

Jezdíme daleko, a neznáme své okolí

„K cestě do Nebor mě inspiroval „Průvodce po regionálních malých muzeích na Zaolší“, který byl rozdán předsedům spolků na setkání v sídle PZKO. Říkala jsem si, že jezdíme daleko na výlety a neznáme to, co je kousek od nás. Tak jsme se rozhodli přijet do Nebor,“ dodala Natalia Branny.

Sobotního zájezdu se zúčastnilo padesát sedm lidí – dospělých i dětí. Nejprve je v hlavním sále budovy přivítala Halina Szczotka, předsedkyně MS PZKO v Neborech. Poté si účastníci prohlídky vyslechli krátkou přednášku Sylwii Grudzień o historii a sbírkách Jizby tradic v Neborech. Velkému zájmu, zejména posluchaček, se těšila historie těšínského kroje. Průvodkyně hovořila také o Pawłu Oszeldovi, lékaři z Niebor a polském národním aktivistovi z doby Jara národů.

Pro nejmenší byl připraven workshop malování na látku – k tomuto účelu byly použity plátěné tašky. Na závěr setkání si účastníci usmažili vaječinu.

Komentáře



CZYTAJ RÓWNIEŻ



REKLAMA Reklama

REKLAMA Reklama
Ministerstvo Kultury Fundacja Fortissimo

www.pzko.cz www.kc-cieszyn.pl

Projekt byl realizován za finanční podpory Úřadu vlády České republiky a Rady vlády pro národnostní menšiny.
Projekt finansowany ze środków Ministerstwa Spraw Zagranicznych w ramach konkursu pn. Polonia i Polacy za granicą 2023 ogłoszonego przez Kancelarię Prezesa Rady Ministrów.
Publikacja wyraża jedynie poglądy autora/autorów i nie może być utożsamiana z oficjalnym stanowiskiem Ministerstwa Spraw Zagranicznych oraz Fundacji Pomoc Polakom na Wschodzie im. Jana Olszewskiego