ČESKÝ TĚŠÍN / Žáci čtvrtého ročníku Polského gymnázia Juliusze Słowackého v Českém Těšíně získali od polské vlády prostřednictvím nadace „Pomoc Polákům na východě“ vzdělávací poukaz.

Částka 1 000 zlotých, kterou obdrželi, je jednorázový grant „na dobrý start do dospělého života“.

„Myšlenka maturitního poukazu vznikla na základě poukazu pro žáky prvního ročníku základní školy. Rozhodli jsme se, že pokud chceme podporovat žáky polských škol na začátku jejich školní cesty, měli bychom je pravděpodobně podporovat i na jejím konci,“ vysvětluje Marta Pszczółkowska, koordinátorka vzdělávacího programu Nadace Pomoc Polákům na východě.

Prostředky na nákup učebnic a další výuku

Peníze byly maturantům předány 1. září. Mohou je utratit za jakoukoli formu přípravy na závěrečné zkoušky – za nákup učebnic a také za zaplacení doučování, aby se připravili na maturitu. Své výdaje nemusí nijak dokládat, na což se někteří studenti čtvrtých ročníků ptali, když obdrželi obálky.

Polská vláda prostřednictvím nadace „Pomoc Polákům na východě“ již dříve realizovala projekt na podporu přípravy k maturitě. „To znamená, že jsme učitelům vypláceli platy za vedení dodatečných hodin. O tom, které předměty to budou, rozhodovala škola. Byl stanoven konkrétní počet hodin, které jsme zaplatili,“ vysvětluje Pszczółkowská.

Studenti nejsou omezeni ve výběru metody přípravy na maturitní zkoušku

Vysvětluje, že změna systému podpory absolventů polských středních škol v zahraničí je způsobena tím, že každý má jiné potřeby, protože studenti si vybírají jiné studium.

Někdo může mít také svého vlastního učitele, se kterým pracuje již několik let. Je zcela běžné, že studenti navštěvují doučování a platí za to. Šlo o to, aby nebyli omezováni ve výběru metody přípravy na maturitu. Tyto peníze budou použity na individuální další vzdělávání,“ vysvětluje Pszczółkowská.

Naši maturanti tak mohou peníze, které dostanou z Polska, použít kdykoli před maturitou a na takové kurzy, které potřebují. Nebo na knihy.

V Českém Těšíně se maturitní poukaz předával letos poprvé. Program byl již dříve realizován v Litvě a Lotyšsku.

(indi)

Komentáře



CZYTAJ RÓWNIEŻ



REKLAMA Reklama
REKLAMA
Ministerstvo Kultury Fundacja Fortissimo

www.pzko.cz www.kc-cieszyn.pl

Projekt byl realizován za finanční podpory Úřadu vlády České republiky a Rady vlády pro národnostní menšiny.
Projekt finansowany ze środków Ministerstwa Spraw Zagranicznych w ramach konkursu pn. Polonia i Polacy za granicą 2023 ogłoszonego przez Kancelarię Prezesa Rady Ministrów.
Publikacja wyraża jedynie poglądy autora/autorów i nie może być utożsamiana z oficjalnym stanowiskiem Ministerstwa Spraw Zagranicznych oraz Fundacji Pomoc Polakom na Wschodzie im. Jana Olszewskiego